YÖNETİM KURULU

AHMET ÇALIK

YÖNETİM KURULU BAŞKANI 

Ahmet ÇALIK, 1958 yılında Malatya'da doğdu. Ticari hayatına 1981 yılında tekstil faaliyetleriyle başladı. Malatya'da denim fabrikası kurarak Doğu Anadolu'nun ilk büyük sanayi yatırımını gerçekleştiren ÇALIK, aynı dönemde uluslararası faaliyet ve yatırım hedefleri doğrultusunda Orta Asya’da ilk yurt dışı yatırımlarına başladı. 1992 yılından itibaren Türkiye'de edinmiş olduğu ticari deneyimlerini yurt dışına taşıyarak, Çalık Grubu'nun faaliyet gösterdiği coğrafyalarda enerji, inşaat, madencilik, tekstil, finans ve telekom alanlarında önemli yatırımlara imza atan Ahmet ÇALIK, 1997 yılında tüm Grup şirketlerini tek bir çatı altında birleştirmek amacıyla Çalık Holding'i kurdu. Arnavutluk ve Kosova'daki en büyük Türk yatırımcılarından biri konumunda olan ÇALIK, 1997 yılında Türkmenistan Devlet Nişanı ve Türkmenistan Mahdum Guli Ödülü'ne, 1999 yılında T.C. Devlet Üstün Hizmet Madalyası ve Türkmenistan Gayrat Madalyası'na, 2001 yılında Türkmenistan Altın Asır Nişanı'na, Haziran 2002'de T.C. Dışişleri Bakanlığı Üstün Hizmet Madalyası'na, 2006 yılında TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne ve 2010 yılında "Turkey in Europe - Franco Nobili'' Ödülü'ne layık görüldü. 2012 yılında Kazakistan Cumhuriyeti tarafından Bursa Fahri Konsolosluğu payesine, 2014 yılında Ulusal Etnik Örgütler Koalisyonu (National Ethnic Coalition of Organizations - NECO) tarafından verilen 'Ellis Adası Şeref Madalyası Ödülü'ne layık görülen Ahmet ÇALIK aynı yıl Japonya Matsumoto Diş Üniversitesi ve Arnavutluk Tiran Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanlarına layık görüldü. 2016 yılında Japonya Kindai Üniversitesi tarafından fahri doktora payesi ile onurlandırılan Ahmet ÇALIK halen Çalık Holding ve şirketlerinde Yönetim Kurulu Başkanı olarak görevini sürdürmektedir.


DOÇ. DR. OSMAN SAİM DİNÇ

YÖNETİM KURULU BAŞKAN VEKİLİ VE         

GENEL MÜDÜR​

1955, Nevşehir doğumlu olan O. Saim DİNÇ, Üniver​​site eğitimini İTÜ Makina Mühendisliği Fakültesinde 1978'de tamamlamış, akademik kariyerine aynı üniversitede devam ederek 1986'da Yardımcı Doçent ünvanını almıştır. 1988 yılında akademik çalışma için RPI (Rensselaer Polytechnic Institute), New York, ABD'ne gitmiş ve aynı zamanda da General Electric Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nde (GE Corporate Research and Development Center, New York, ABD) çalışmaya başlamıştır. General Electric, New York, ABD'de yaklaşık 15 yıl görev yapan DİNÇ, çeşitli pozisyonlarda bulunmuş ve enerji santralleri, gaz türbinleri, buhar türbinleri ve uçak motorlarında teknoloji ve ürün geliştirilmesi konularında pek çok projeyi yönetmiştir. 1992'de de Doçent olmuştur. 20 Mayıs 2003'te TPAO'ya (Türkiye Petrolleri A.O.) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdür olarak atanmıştır. Görev yaptığı 4 yıllık süre içerisinde petrol ve gaz sektöründe geniş deneyim kazanmış, yönetimi süresinde birçok büyük projeyi başarı ile tamamlamıştır. ​16 Nisan 2007 tarihinde Çalık Enerji ailesine katılan O. Saim DİNÇ, Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdür olarak görevine devam etmektedir. Kendisinin uluslararası konferans ve bilimsel dergilerde yayınlanmış 40’ın üzerinde makalesi ve 60’ın üzerinde patenti vardır. Aynı zamanda pek çok konuda başarı ödülünün de sahibidir.


Saim ÜSTÜNDAĞ

YÖNETİM KURULU ÜYESİ (DENETİM KOMİTESİ)  

1972 Muğla doğumlu olan Saim ÜSTÜNDAĞ, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden 1994 yılında mezun olmuş, Arthur Andersen Türkiye’de profesyonel kariyerine başlamış, 1995 yılında SPK’ya katılarak, çeşitli görevlerde bulunmuştur. 2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri, University of Illinois’te Muhasebe alanında yüksek lisansını tamamlayan ÜSTÜNDAĞ, ABD’de Certified Public Accountant (CPA) belgesine hak kazanmıştır. 2005-2007 döneminde (Maliye Bakanlığı) Türkiye Muhasebe Standartları Kurulu (TMSK) Genel Sekreterliği, 2007-2014 yılları arasında Deloitte Türkiye’de Denetim Bölümü Ortağı (Partner) görevlerini üstlenmiştir. SMMM Belgesi, Bağımsız Denetim Lisansı ile Sermaye Piyasası Kurumsal Yönetim Derecelendirme Lisansı, Sermaye Piyasası İleri Düzey Lisansı dahil olmak üzere çeşitli sermaye piyasası lisanslarına sahip olan Saim ÜSTÜNDAĞ, 2015 yılından beri Çalık Holding Denetim Grup Başkanı olarak görev yapmaktadır.Çalık Enerji Denetim Komitesi Üyesidir.


SALİH TUNCER MUTLUCAN

CFO VE YÖNETİM KURULU ÜYESİ

Salih Tuncer MUTLUCAN 1968 yılında, İstanbul’da doğdu. 1987 yılında Galatasaray Lisesi’nini bitirerek, üniversite eğitimini 1992 yılında Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nde tamamlamış, akademik kariyerine İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Proje Yönetim Bilimi alanında yaptığı master ile devam etmiştir. MUTLUCAN, 1992 – 2006 yılları arasında Türkiye Garanti Bankası A.Ş. Lüksemburg’da çeşitli pozisyonlarda bulunmuştur. Sonrasında, Akbank N.V. Amsterdam’da ve AkLease’de Genel Müdür görevini üstlenen Salih Tuncer MUTLUCAN, 2015 yılında Çalık Enerji ailesine katılmıştır. Çalık Enerji’de, CFO ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerine devam etmektedir.