Çalık Enerji

Acı Kaybımız

2019

​​Çalık Enerji Ailesinin Değerli Üyesi, Yol Arkadaşımız,​​ Yenilenebilir Enerji Direktörümüz Sn. Hikmet Gökoğlu'nu kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz.​​

Devamı...


Tedarikçi Yönetimi Projesi

2019

Çalık Holding, tedarikçileri ile olan süreçleri hızlı, güvenilir, izlenebilir ve ölçülebilir bir şekilde yönetmeye önem ve öncelik vermektedir. 

Devamı...Çalık Enerji Türkmenistan’da Elektrik Santrali Yapım İşini Üstlendi

2019

Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbangulı Berdimuhamedov, Sosyo-Ekonomik Gelişme Programı kapsamında Türkmenbaşı'ndaki Petrol Rafinerisi Kompleksi için belirlenen hedeflerin başarıyla hayata geçirilmesi, ayrıca teknolojik tesislerinin çalışır durumda tutulması ve aksaksız işletilmesi amacıyla karar imzaladı.

Devamı...

Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı Gerçekleşti

2019

Çalık Holding'in ana sponsorları arasında yer aldığı Atlantik Konseyi Türkiye ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası(EBRD) ev sahipliğinde düzenlenen "Yenilenebilir Enerji Görünümü Konferansı: Türkiye, Orta Asya, Kafkaslar ve Batı Balkanlarda Finansman, Yatırım, Yasal Düzenlemeler ve Yeni Teknolojiler" İstanbul'da gerçekleşti.

Devamı...
IQPower Uygulama Projemize Ödül

2019

Uluslararası yazılım geliştirme ve danışmanlık hizmetleri veren teknoloji şirketimiz IQB Solutions, Microsoft İş Ortakları Zirvesi 2019'da Çalık Enerji IQPower Uygulama Projemiz ile üretim alanında en başarılı proje seçilerek, Üretim Sektörü Dijital Dönüşüm Ödülü'ne layık görüldü.

Devamı...

Çalık Holding 1. Avaza Ekonomi Forum'una Katıldı

2019

Türkmenistan'ın Avaza kentinde gerçekleştirilen 1. Hazar Ekonomi Forumu, Türkmenistan Başkanı Sayın Gurbanguly Berdimuhamedov'un ev sahipliğinde ve Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkelerin üst düzey delegasyonunun katılımı ile gerçekleşti.

Devamı...Özbekistan Projelerimiz'e Üst Düzey Ziyaret Gerçekleşti

2019

Özbekistan'da 2017 yılında inşa çalışmalarına başladığımız Turakurgan ve Navoi-2 Elektrik santrali proje çalışmalarımızı yerinde görmek ve yetkililerden projeler hakkında bilgi almak üzere Özbekistan Devlet Başkanı Sn. Şevket Mirziyoyev ve beraberindeki heyet projelerimizi ziyaret etti.

Devamı...
2018 TİM Sonuçları Açıklandı

2018

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin Türkiye'nin 500 Büyük İhracatçısı Araştırması'nda 2017 verilerine dayanarak çıkartılan 2018 sonuçlarında Çalık Enerji Türkiye genelinde on beşinci, "İnşaat ve Müteahhitlik" sektör sıralamasında ise 5. olmuştur.

Devamı...


Atlantic Council 2018 Gerçekleşti

2018

Atlantic Council 2018 Türkiye, enerji sektöründen birçok firma yöneticisi ve önemli ismin katılımı ile 19 Aralık'ta İstanbul, Swissotel The Bosphorus'ta gerçekleşti.

Devamı...


TAP Projesi'nde İmzalar Atıldı

2018

Asya'nın en önemli enerji projesi olarak kabul edilen, Türkmenistan, Afganistan, Pakistan doğal gaz boru hattı projesinin paralelinde ilerleyecek olan elektrik iletim hattı projesinde imzalar atıldı.

Devamı...

Çalık Enerji İlk Liman İhalesini Kazandı

2018

Çalık Enerji Mitsubishi Corporation ile birlikte Irak Cumhuriyeti'nin Basra Bölgesi'nde gerçekleştirilmesi planlanan General Company for Ports of Iraq ("GCPI" - Irak Genel Liman Şirketi) tarafından açılan "Liman Rehabilitasyonu Projesi"nin ihalesini kazandı.

Devamı...


TEDZANİ-4 PROJESİ’NDE SAHA ÇALIŞMALARI BAŞLADI

2018

İmza süreci geçtiğimiz Temmuz ayında tamamlanan, Çalık Enerji ve Mitsubishi Corporation işbirliği ile Sahra-altı Afrika'daki ilk elektrik santrali projemiz olma özelliğine sahip, 18 MW Tedzani - 4 Hidroelektrik Santrali'nin çalışmalarına başlandı.

Devamı...
1.574 MW CCPP MARY-3 PROJEMİZ’DE GAZ TÜRBİNLERİNİN İLK ATEŞLEMELERİ BAŞARI İLE GERÇEKLEŞTİRİLMİŞTİR

2017

Tamamlandığında 1.574 MW üretim kapasitesi ile Orta Asya'nın en büyük kombine çevrim enerji santrali olma özelliğini taşıyacak olan Mary-3 Projemiz'de, montajına Ocak 2017'de başlanan GT-1 ve GT-2 Gaz Turbinlerinin, sırası ile 12.12.2017 ve 13.12.2017 tarihlerinde önemli bir Milestone olan "First Fire" aktiviteleri başarılı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Devamı...

İNERMA ENERJİ ZİRVESİ

2017

Bu yıl ikincisi düzenlenen INERMA Uluslararası Enerji Hammaddeleri ve Enerji Zirvesi, 27-30 Eylül 2017 tarihleri arasında, İstanbul'da düzenlendi.

Devamı...NAVOI-2 KOMBİNE DOĞAL GAZ ÇEVRİM VE ISI SANTRALİ PROJESİ

2017

Birincisi Özbekistan'ın Navoi Şehrinde 2009 yılında başlayıp 2012 yılında teslim edilmiş olan 478 MW kapasiteye sahip Navoi Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi'nin, ikinicisi de Çalık Enerji tarafından tamamlanacak olup, 2017 Ocak ayı itibariyle çalışmalara başlanmıştır. 

Devamı...
ÇALIK ENERJİ'YE "YILIN ENERJİ ŞİRKETİ" ÖDÜLÜ

2017

​​​Ekovitrin Dergisi tarafından her yıl düzenlenen "Yılın Starları Anketi"nin bu yıl 16.'sı tamamlandı. Farklı kurum ve kişilere, bir çok farklı alanda ödülün dağıtıldığı ankette, "Yılın Enerji Şirketi" dalındaki ödül Çalık Enerji'ye layık görüldü.

Devamı...


GÜNEY ÇALIKTEPE-3 TESPİT KUYUSU'NDA PETROL ÜRETİMİNE BAŞLANDI

2017

​​Diyarbakır - Mardin illerinde bulunan, 2016 yılı ilk çeyreğinde petrol keşfini gerçekleştirdiğimiz "Güney Çalıktepe Petrol Sahası"nda üretim miktarını artırmak ve rezervuar sınırlarını belirlemek amaçlı Güney Çalıktepe-2 Tespit Kuyusu'ndan sonra, 30.04.2017 tarihinde Güney Çalıktepe-3 tespit kuyusu sondajına başlandı.

Devamı...
GÜNEY ÇALIKTEPE-3 TESPİT KUYUSU SONDAJINA BAŞLANDI

2017

​Diyarbakır - Mardin illeri arasında, Bismil ilçesinin güneyinde Savur ilçesinin ise kuzeyinde bulunan, Güney Çalıktepe petrol sahasında, 2016 yılı ilk çeyreğinde Güney Çalıktepe - 1 arama kuyusu ile petrol keşfi gerçekleştirilmişti.

Devamı...


LİBYA’NIN EN BÜYÜK SANTRALİNİN GEÇİCİ KABULÜ GERÇEKLEŞTİ

2017

​​Çalık Enerji'nin, Libya'da yapımını üstlenmiş olduğu ve son yıllarda yapılan en büyük proje olma özelliğine sahip "550 MW Al-Khums Basit Çevrim Elektrik Santrali" projesinde tüm çalışmalar başarılı bir şekilde tamamlanarak, santralin işverene teslimi, geçici kabul anlaşması ile gerçekleşmiştir.

Devamı...
NÜKLEER SANTRALLER ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

2017

​​Nükleer endüstrinin önde gelen yerli ve yabancı çok sayıda temsilcisini ağırlayan "IV. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi", 8 - 9 Mart tarihleri arasında İstanbul, Pullman Otel'de gerçekleşti.

Devamı...
GÜNEY ÇALIKTEPE-2 TESPİT KUYUSU SONDAJI TAMAMLANDI

2017

Diyarbakır-Mardin illeri arasında, Bismil ilçesinin güneyinde Savur ilçesinin ise kuzeyinde bulunan, Güney Çalıktepe-2 Tespit Kuyusu sondajına 17.12.2016 tarihinde başlanılmış ve 20.01.2017 tarihinde 35 günde planlanan süreden 15 gün önce bitirilmiştir.

Devamı...ÇALIK ENERJİ MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİNDE BİRİNCİ SIRADA

2016

Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından bu yıl ilki düzenlenen "Türkiye'nin 500 Büyük Hizmet İhracatçısı" araştırması kapsamında Türkiye'nin "Hizmet İhracatı" şampiyonları Başbakan Binali Yıldırım ve beraberinde Başbakan Yardımcıları Nurettin Canikli, Mehmet Şimşek, Veysi Kaynak, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın ve bir çok üst düzey şirket yöneticilerinin katıldığı geniş katılımlı bir tören ile ödüllendirildi.

Devamı...ÇALIK ENERJİ’DEN BİR İLK DAHA

2016

​Çalık Enerji, Yemen’in Aden Şehri’nin batısında merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Hiswa Bölgesi'nde, 60 MW üretim kapasitesine sahip olacak yeni bir elektrik santrali projesinin inşasına başlıyor. 

Devamı...SARPINCIK RES PROJEMİZDE ÜRETİM BAŞLADI

2016

Çalık Enerji’ye ait ikinci rüzgar enerji santrali yatırımı olan Sarpıncık RES Projemizde yer alan, iki ünitenin de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından geçici kabulü yapılmış olup, 31.10.2016 tarihi itibariyle ticari işletmeye geçirilmiştir.

Devamı...
BİSMİL PROJEMİZ'DE ÜRETİM DEVAM EDİYOR

2016

Diyarbakır - Mardin illeri arasında yer alan AR/ÇPA/4495 hak sıra nolu %100 Çalık Petrol Arama & Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait ruhsatta, Güney Çalıktepe - 1 kuyusunda 40 API petrol üretimine devam edilmektedir. 

Devamı...
DEMİRCİLİ RES PROJEMİZDE ELEKTRİK ÜRETİMİNE BAŞLANDI

2016

Şirketimize  ait   İlk Rüzgar Enerjisi  Santrali  yatırımlarından  olan  40 MW  kurulu   güce  sahip   Demircili  RES  Projemizde,  10 MW'lık 4 adet türbinin Bakanlık kabulü yapılmış olup, 01 Temmuz 2016 tarihi itibariyle elektrik üretimine başlanmıştır.

Devamı...AST 2 & 3 PROJESİNDE SON VİRAJ DÖNÜLDÜ

2016

14.08.2014 tarihinde başladığımız, “Türkmenistan, Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenirliğini Arttırma Projesi, İkinci ve Üçüncü Faz” projesi kapsamında, Mayıs 2016 sonu itibariyle, mühendislik, satınalma ve yapım işlerinde toplamda fiziki ilerlememizin %90’ı geçmesiyle birlikte, projede son virajı da dönmüş bulunmaktayız. 

Devamı...AL-KHUMS PROJEMİZ SONA YAKLAŞIYOR

2016

Libya'nın Al - Khums Şehri'nde devam etmekte olan ve Libya'nın şu an için tek enerji altyapısı ve en büyük inşaat projesi olan Al - Khums projemizde, devreye alma çalışmalarımız başladı.

Devamı...WATAN PROJEMİZDE İLK ATEŞLEME YAPILDI

2016

Türkmenistan’ın Lebap Eyaleti’nin Watan şehrinde yapımını üstlenmiş olduğumuz, 254 MW gücündeki “Watan Basit Çevirim Elektrik Santrali”nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. 

Devamı...


GÜNEY ÇALIKTEPE-1 KUYUSUNDA PETROL KEŞFİ

2016

Diyarbakır-Mardin illeri arasında, Bismil İlçesi'nin güneyinde, Savur İlçesi'nin ise kuzeyinde, 23.12.2015 tarihinde başlayan Güney Çalıktepe-1 petrol arama kuyusu sondajı, hedeflendiği Bedinan kum katmanlarına, beklendiği gibi 2224 metre derinlikte ulaşmıştır.

Devamı...
ÇALIK ENERJİ “NÜKLEER SANTRALLER ZİRVE”SİNDE!

2016

T.C Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Başbakanlık Yatırım Destek ve Yanıtım Ajansı ve Nükleer Sanayi Derneği desteği ile Nükleer Mühendisler Derneği ve Ticari Eşleştirme Derneği tarafından düzenlenen, “III. Uluslararası Nükleer Santraller Zirvesi”, 08-09.03.2016 tarihlerinde, İstanbul WOW Kongre Merkezi’nde gerçekleşmiştir.

Devamı...


LİBYA AL - KHOMS PROJEMİZ BAŞARIYLA İLERLİYOR

2016

2014 yılında Libya’nın Al-Khoms şehrinde inşasına başladığımız 525.7 MW kapasiteli basit çevrim elektrik santrali projemiz, Çalık Enerji’nin Afrika kıtasına açılan kapısı olması niteliğiyle ayrı bir öneme sahiptir.

Devamı...
BAŞARILARLA DOLU GEÇEN BİR YIL 2015

2016

Çalık Enerji ailesi, 2015 yılı içinde gerçekleştirdiği projelerin ve yeni anlaşmaların başarılarını, Technovision firmasının açılışını aynı zamanda yeni yılı karşılamanın mutluluğunu hep birlikte kutlamak üzere 06.01.2016 Çarşamba günü bir araya geldi.

Devamı...AFGANİSTAN'A 90 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

2015

Çalık Enerji, Türkiye Petrolleri ve Bayat Enerji’den oluşan konsorsiyum, Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile Afganistan’ın kuzeyindeki Totimaidan bloğunda petrol ve doğalgaz aranması için anlaşmaya vardılar.


Devamı...


ÇALIK ENERJİ "EİF ENERJİ FUARI"NA KATILDI

2015

Bu yıl sekizincisi düzenlenen, Dünya’da ve Türkiye’de enerji üretimine ilişkin çeşitli konuların tartışıldığı bir platform olan “Uluslararası Enerji Kongresi ve Fuarı / EIF 2015”te Çalık Enerji yerini aldı. 

Devamı...

ÇALIK ENERJİ’NİN TÜRKMENİSTAN’DA İNŞA ETTİĞİ EN BÜYÜK ELEKTRİK SANTRALİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇILDI

2015

​​Çalık Enerji’nin, Türkmenistan Devlet Başkanı kararı ile, yapımına 12.07.2013 tarihinde başladığı ve 26 ay gibi kısa bir sürede tamamladığı, 504,4 megavat gücündeki “Derweze Devlet Elektrik Santrali”;  12.09.2015 tarihinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından, geniş katılımlı bir tören ile açıldı.

Devamı...


GT-4 SENKRONİZASYONU BAŞARIYLA TAMAMLANDI

2015

Türkmenistan’ın Ahal bölgesinin Derweze ilçesinde kurduğumuz 504.4 MW gücündeki basit çevrim elektrik santrali projemizde, GT-4 ünitesinin senkronizasyonu 25 Ağustos 2015 tarihinde başarıyla tamamlanmıştır.

Devamı...ÇALIK ENERJİ İŞE ALIM VE SÜREÇ GELİŞTİRME DEPARTMANI "INTERNATIONAL STEVIE AWARDS"DAN 4 ÖDÜL KAZANDI

2015

​Her yıl düzenlenen “Uluslararası Stevie Awards İş Ödülleri 2015” organizasyonu kapsamında Çalık Enerji  İşe  Alım  ve  Süreç Geliştirme  Departmanı “Yılın İnsan Kaynakları Takımı” alanında  altın,  “Yılın İnsan Kaynakları Departmanı” alanında  gümüş ödülün sahibi olurken, İşe Alım ve Süreç Geliştime Departmanı Müdürü Sn. Görkem Özkan “Yılın İnsan Kaynakları Yöneticisi” ve “Yılın Kadını” katagorilerinde gümüş ödüle layık görülmüştür. 

Devamı...


DERWEZE GT-1 GAZ TÜRBİNİ SENKRONİZASYONU YAPILDI

2015

​Türkmenistan’ın Ahal bölgesinde yürüttüğümüz 504,4 MW Derweze Basit Çevrim Elektrik Santrali projemizde, GT-1 ünitesinin senkronizasyonu 28.07.2015 tarihinde başarıyla tamamlanarak, 220 kV şalt sahasından şebekeye ilk elektrik iletimi sağlanmıştır.

Devamı...
AST'DE ENERJİLENDİRMELER DEVAM EDİYOR

2015

“Aşkabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi” kapsamındaki 110 kV Aylow, Yurt ve Aereport Şalt Merkezleri sırasıyla 08.07.2015, 14.07.2015 ve 15.07.2015 tarihlerinde başarı ile enerjilendirilerek işletmeye alınmıştır.

Devamı...
DERWEZE GT-4 ATEŞLEMESİ YAPILDI

2015

Türkmenistan’ın Ahal bölgesinde yürüttüğümüz, 504,4 MW’lık Derweze Basit Çevrim Elektrik Santrali projemizde, yapım ve devreye alma çalışmaları devam etmekte olup, hızla sona doğru yaklaşılmaktadır.

Devamı...


GARDABANİ PROJESİNDE BUHAR TÜRBİNİ DEVREYE ALINDI

2015

Çalık Enerji’nin tek başına EPC müteahhiti olarak üstlendiği ilk kombine çevrim santrali olma özelliğini taşıyan Gardabani projemizdeki buhar türbininin, nominal hız (Full speed 3000 prm) ve 3300 devirde yüksek hız (Over-Speed) testleri başarıyla tamamlanmıştır. 

Devamı...ÇALIK ENERJİ GELENEKSEL "AK ŞEHRİM AŞKABAT ULUSLARARASI FUARI"NA KATILDI

2015

​Türkmenistan'ın Başkenti Aşkabat'ta Her Yıl Düzenli Olarak Yapılan 'Ak Şehrim Aşkabat' Uluslararası Fuarı Açıldı. Bu Yıl Sekizincisi Düzenlenen Fuara, Aralarında Türk Şirketlerinin de Bulunduğu Yaklaşık 10 Ülkeden Çok Sayıda Şirket Katıldı. Fuarı Aşkabat Valiliği ile Ticaret ve Sanayi Odası Ortaklaşa Düzenledi.

Devamı...


AST 2&3'TE ENERJİLENDİRME BAŞLADI

2015

"Aşkabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi" kapsamındaki, 110 kV Berzengi (AST2) Şalt Merkezinin ilk aşaması, 35 kV Telekom (AST2) Trafo Merkezi ve 110 kV Orbita (AST1) Şalt Merkezinin ilk aşaması sırasıyla 08.05.2015, 14.05.2015 ve 17.05.2015  tarihlerinde başarı ile enerjilendirilerek işletmeye alınmıştır.

Devamı...TÜRKMENİSTAN DERWEZE PROJEMİZDE GT-3 ATEŞLEMESİ YAPILDI

2015

Türkmenistan’ın bağımsızlığının ilanından günümüze kadar geçen süreçte, tek seferde inşa edilen en büyük elektrik santrali projesi özelliği taşıyan 504.4 MW Derweze Projemiz’de, yapım ve devreye alma çalışmaları süratle devam etmektedir.

Devamı...GARDABANİ PROJEMİZDE İLK BUHAR

2015

​25 Nisan 2015 tarihinde Gardabani Projesi’nde gaz türbinleri ve atık ısı buhar kazanları çalıştırılarak ilk buhar elde edilmiş ve Steam Blowing faaliyeti başlamıştır.

Devamı...ELEKTRİK DAĞITIM MERKEZLERİ HİZMETE ALINIYOR

2015

"Aşkabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi" kapsamındaki 110kV Andalip GIS, 110kV Tekebazar GIS şalt merkezlerinin ilk aşamalrı olan, 35kV tesislerine ve 53kV Halturina Trafo Merkezlerine sırasıyla 25 Mart 2014, 10 Nisan 2014, 18 Nisan 2014 tarihlerinde başarı ile enerjilendirilerek hizmet vermeyte başlamıştır.

Devamı...DERWEZE PROJEMİZDE 2. ATEŞLEME (GT-2) YAPILDI

2015

Türkmenistan'ın en büyük enerji santrali olma özelliğine sahip, Derweze Projemizde, 14.04.2015 tarihinde ateşlenen GT-1 ünitesinin akabinde, projemiz kapsamında GT-2 ünitesi de, 16.04.2015 tarihinde ateşlenerek çok önemli iki kilometre taşı kısa süre zarfında tamamlanmış oldu.

Devamı...


BATIÇALIKTEPE SAHASINDA PETROL ÜRETİMİ DEVAM EDİYOR

2015

Diyarbakır'ın Bismil İlçesi'nin güneyinde, Mardin'in Savur İlçesi'nin ise kuzeyinde yer alan ruhsat alanı içerisinde Bismil Projesi kapsamında Batıçalıktepe-1 kuyusunda yapılan petrol keşfinden sonra kuyunun Haziran 2014'te üretime alınmasını müteakip 08 Şubat 2015 tarihinde sondajı tamamlanan Batıçalıktepe-2 kuyusu  da  gerekli kuyu tamamlama operasyonları sonrasında 08 Mart 2015 tarihinde üretime alınmıştır.

Devamı...ÇALIK ENERJİ POWER-GEN RUSYA FUARINDAYDI

2015

​03 - 05 Mart 2015 tarihleri arasında düzenlenen Power-Gen Rusya Fuarı Moskova’da Expo Center’da gerçek- leşti. Bir çok farklı ülkeden, sektörün önde gelen enerji şirketlerinin katılım gösterdiği fuarda, bu yıl ilk defa  Çalık Enerji de yer aldı.​​

Devamı...

AŞKABAT'IN ALTYAPISINI AST GÜÇLENDİRİYOR

2015

Aşgabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi” kapsamındaki 110 kV 2 Feederli Arçabil Şalt Merkezi, 15 km 110 kV Arçabil – Dostluk kablo hattı 05-Şubat-2015 tarihinde başarı ile enerjilendirilerek işletmeye alınmıştır.

Devamı...


GARDABANİ PROJESİNDE DEVREYE ALMA İŞLEMLERİNE BAŞLANDI

2015

Gürcistan'da tüm hızıyla yapımına devam edilen ve yüzde 83 genel ilerleme seviyesine ulaşmış olan  230 MW gücündeki Gardabani Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi'nde, hâlihazırda HRSG ve Steam Turbine montaj işleri yoğun olarak devam etmektedir ve aynı zamanda yol ve çevre düzenleme işlerine başlanmıştır. 
Devamı...


YENİ YERLEŞİM YERLERİ AST İLE AYDINLANACAK

2015

​Aşgabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi” kapsamındaki 110 kV 8 Feederli Parahat-7 Şalt Merkezi, 110 kV Parahat-7 Çift Devre Havai Hattı 02-Şubat-2015 tarihinde başarı ile enerjilendirilerek işletmeye alınmıştır.​

Devamı...


AST-1 2015'TE HIZ KESMİYOR

2015

Aşgabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi” kapsamındaki 110 kV 8 Feederli Saglyk Şalt Merkezi, 110 kV Saglyk – Köpetdağ Şayolu (11 km) Kablo Hattı ve 110 kV Şayolu – Aşkabat DES (7 km) Havai Hattı 13-Ocak-2015 tarihinde başarı ile enerjilendirilerek işletmeye alınmıştır.

Devamı...AST-1 2015'E ENERJİ İLE BAŞLADI

2015

gabat Şehrine İstikrarlı Elektrik Enerjisi Sağlanması (AST) Projesi” kapsamındaki 110 kV 2 Feederli Galkynyş Şalt Merkezi ve 110 kV Galkynyş – Berzengi (23 km) Kablo Hattı 10-Ocak-2015 tarihinde başarı ile enerjilendirilerek işletmeye alınmıştır. 

Devamı...


ÇALIK YEDAŞ AVRUPA’NIN EN İYİ ŞİRKETİ SEÇİLDİ

2014

Çalık Enerji’ye bağlı şirketlerimizden olan YEDAŞ’ın mükemmellikte başarı hikayesi ‘Kalite Platin Tacı’ Ödülü ile zirveye çıktı. YEDAŞ 2019 yılında operasyonellik ve mükemmellik alanında Avrupa’nın ilk 10 şirketi olma hedefi doğrultusunda başarıya ulaştı.

Devamı...
ÇALIK ENERJİ TÜRKMENİSTAN ENERJİ FUARINDAYDI...

2014

​​Enerji sekörü çalışanları günü münasebetiyle, Türkmenistan'ın Aşkabat şehrinde “Türkmenistan Elektrik Enerjisi Dünya Ekonomik İlişkilerinin Geliştirilmesi Adına” konulu uluslararası fuar ve konferans düzenlendi​.​

Devamı...DEV PROJE İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI...

2014

​Çalık Enerji 17 Ağustos 2014‘te, Mari 1.586 MW’lık Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin proje sunumunu, Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde Serdar Otel’de üst düzey katılım ile gerçekleştirdi.​​​​​​​

Devamı...

ÇALIK ENERJİ’YE ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ’NDEN PLAKET...

2014

Sekiz ay boyunca Çalık Enerji danışmanlığında ODTÜ ile sürdürülen, Endüstri Mühendisliği Bölümü son sınıf öğrencileri tarafından gerçekleştirilen, “Sistem Tasarımı” projelerinin dönem sonu sunumları, 23.05.2014 Cuma günü, ODTÜ Endüstri Mühendisliği Bölümü’nde yapılmıştır. 

Devamı...BATI ÇALIKTEPE-1 KUYUSUNDA PETROL KEŞFİ

2014

​​Bismil ilçesinin güneyinde, 25.03.2014 tarihinde başlayan Batı Çalıktepe 1  Petrol Kuyusu sondajı, hedeflediği Bedinan kum katmanlarına beklenildiği gibi 2.190 metre derinlikte ve 10.05.2014 tarihinde ulaşmıştır. ​

Devamı...


AFRİKA'DA İLK PROJEMİZ HAYIRLI UĞURLU OLSUN

2014

​​1,1 milyarlık toplam beşeri nüfusunun %70'i 35 yaşının altında olan; elmas, petrol, linyit, bakır gibi önemli yer altı zenginliklerine sahip Afrika'da, Çalık Enerji, ilk projesinin temellerini atmış bulunmaktadır.​

Devamı...

ÇALIKTEPE 1'DE SONDAJA BAŞLANDI

2014

​​Çalık Enerji Petrol & Gaz Grubu Güneydoğu Anadolu Projesi kapsamında Diyarbakır ile Mardin illeri arasında Bismil ilçesinin güne-yinde yer alan Batı - Çalıktepe 1 petrol arama sondajı çalışmaları 25 Mart 2014 tarihinde başladı.​

Devamı...


TÜRKMENİSTAN'DAN DEV BİR PROJE DAHA

2014

​​Aşkabat şehrine istikrarlı elektrik enerji sağlanması  ile ilgili 3 etapdan oluşan projenin 2. ve 3. Etapları ile ilgili kararı Türkmenistan Devlet Başkanı Sayın Gurbanguli Berdimuhamedov 14 Mart 2014 tarihinde imzaladı.​

Devamı...
ADACAMİ HES İŞLETMEYE ALINDI...

2013

​Çalık Enerji'nin ilk Elektrik Üretim Tesisi olan, 29.3 MWe kurulu güce sahip Adacami HES Projesi'nde, 14.65 MWe'lık ikinci ünitenin geçici kabulü tamamlanarak, 03.08.2013 tarihinde ilk enerji satışımız gerçekleşmiştir.​

Devamı...