ÇALIK ENERJİ

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ÇALIK ENERJİ

Çalık Enerji, kurulduğu 1998 yılından itibaren, Orta Doğu, Orta Asya, Afrika ve Balkanları kapsayan geniş bir coğrafyada, doğadan gelen enerjiyi insanların hizmetine sunarak, daha iyi ve sürdürülebilir bir gelecek yaratmak adına, gerçekleştirmiş olduğu başarılı projeleri ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktadır. Çalık Enerji, aynı zamanda alanlarında uzman ve tecrübeli kadrosuyla, gelişmekte olan yeni teknolojileri kullanarak ürettiği yaratıcı ve yenilikçi çözümleri ile uluslararası enerji sektörünün her alanında faaliyetlerine devam etmektedir.


Çalık Enerji’nin Ana Faaliyet Alanları:

  • EPC Güç Sistemleri
  • Elektrik Üretim (IPP)
  • Elektrik ve Doğal Gaz Dağıtım

Çalık Enerji, 2000'li yılların başından bugüne kadar, Türkmenistan'da üstlendiği projelerde gösterdiği mühendislik, inşaat, tedarik ve lojistik yetenekleriyle büyük bir başarı yakalamıştır. Bu başarıların ışığında Çalık Enerji Türkmenistan'da ülkenin en yüksek kapasiteli elektrik santrali olan 1.574 MW Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali de dahil olmak üzere çok sayıda elektrik santrali projesini başarı ile tamamlayıp hizmete sunmuştur. Çalık Enerji aynı zamanda “Derweze Basit Çevrim Elektrik Santrali" projesi kapsamında yaklaşık olarak 149 km 220 kV ve 14 km 110 kV yüksek gerilim iletim hattı inşa etmiştir. “Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesi (AST)"  kapsamında ise  yük tevzi merkezleri, yüksek gerilim iletim hatları ve şalt merkezleri inşa ederek hizmete sunmuştur.

Çalık Enerji çalışmalarına Özbekistan'da 2012 yılında tamamladığı 478 MW Navoi Kombine Çevrim Santrali Projesi ile devam etmiştir. Proje ülkedeki ilk kombine çevrim elektrik santrali olma özelliğini de taşımaktadır. Özbekistan'daki faaliyetleri toplam kurulu gücü 1.350 MW olacak olan “450 MW Navoi-2 Elektrik Santrali" ve “900 MW Turakurgan Elektrik Santrali'nin inşaları ile devam etmektedir.​

Irak'ta ise Çalık Enerji, toplam kapasitesi 2.000 MW olan, ülkenin o zamana kadar yapılmış en büyük elektrik santralleri olan, “1.250 MW Al-Khairat Basit Çevrim Elektrik Santrali" ve “750 MW Nainawa Basit Çevrim Elektrik Santrali" projelerini başarıyla tamamlayarak teslim etmiştir. Çalık Enerji tarafından Irak'ta inşa edilen 1.250 MW kapasiteli “Al-Khairat Elektrik Santrali", 2014 yılında, müteahhitlik ve mühendislik alanında dünyanın en saygın yayınlarından olan “Engineering News Record" (ENR) dergisi tarafından, dünyanın en iyi “Endüstriyel Projesi" seçilerek “Endüstriyel Tesis" alanında “Dünya Birinciliği" ödülüne layık görülmüştür.

Çalık Enerji, Gürcistan'da da ülkenin ilk kombine çevrim santrali olan “230 MW Gardabani Kombine Çevrim Elektrik Santrali" projesinin yapımını üstlenmiştir. Temmuz 2015'te üretime açılan santralin, inşa ve devreye alma sürecinde sergilenen başarılar neticesinde, santralin işletme ve bakım hizmetleri de Çalık Enerji'ye verilmiştir.

Çalık Enerji Orta Doğu'daki faaliyetleri kapsamında Libya'da “550 MW Al-Khums Fast Track Basit Çevrim Elektrik Santrali Projesi"ni, Afrika'da ve Yemen'de ise “60 MW Aden Basit Çevrim Elektrik Santrali"nin inşalarını gerçekleştirmiştir. Sahra-Altı Afrika bölgesinde yer alan ilk EPC projemiz olan Tedzani Hidroelektrik Santrali'nin de yapımına Haziran 2018'de başlanmış olup, 2020 yılında tamamlanması öngörülmektedir.

Çalık Enerji, dünyanın farklı coğraflayalarındaki EPC projeleri kapsamında toplamda 7.479 MW kapasitesinde olmak üzere 20 proje tamamlamıştır. 

Türkiye'de bir yatırımcı olarak Çalık Enerji, IPP çalışamları kapsamında; hidroelektrik, rüzgâr enerjisi, güneş enerjisi, gaz yakıtlı elektrik santralleri ve kömür yakıtlı elektrik santralleri de dâhil olmak üzere elektrik üretimi alanında birçok lisansa sahiptir.

Bu tesislerden HES alanındaki ilk projemiz olan 30 MW kapasiteli “Adacami Hidroelektrik Santrali", 2013 yılından beri elektrik üretmektedir. Güneş enerjisi santrallerinin inşasına Polatlı'da başlanmış olup, ardından Erzurum, Amasya, Çorum ve Erzincan'da da GES tesisleri inşa edilmiştir.

RES projeleri kapsamında İzmir'in Urla ilçesinde bulunan Demircili Rüzgar Enerjisi santrali toplam 16 türbinden oluşmaktadır ve 40 MW kurulu güce sahiptir. Temmuz 2016'dan beri işletmededir. İzmir'in Karaburun ilçesinde bulunan bir diğer RES projemiz ise toplam 13 türbinden oluşan 32 MW kurulu güce sahip Sarpıncık Rüzgar Enerjisi santrali'dir. Ekim 2016 tarihinde işletmeye alınmıştır.

Aynı zamanda, elektrik dağıtım alanında, YEDAŞ firmamız ile Orta Karadeniz ve Aras firmamız ile de Doğu Anadolu bölgelerinde hizmet veren Çalık Enerji, gaz dağıtım alanlarında ise iştirakleri olan Bursagaz ve Kayserigaz aracılığı ile hizmet vermektedir. Çalık Enerji, Balkanlar'da Kosova'nın tamamının elektrik dağıtım hizmetlerini başarıyla sürdürmektedir. Türkmenistan'da, 2016 Ekim ayında açılışının yapıldığı “Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesi" ile dünyada bugüne kadar bir şehrin enerji altyapısının komple değiştirildiği en yüksek bütçeli projeye imza atılmıştır. Oldukça büyük ölçekli bir elektrik nakil ve dağıtım projesi olan AST (1, 2 ve 3. aşamalar) kapsamında, çeşitli alt istasyonların, baş üstü elektrik hatlarının, yer altı kablolama sistemlerinin ve sevkiyat merkezlerinin inşası gerçekleştirilmiştir.

Çalık Enerji, hali hazırda Türkiye, Türkmenistan, Özbekistan, Irak, Gürcistan, Libya, Rusya, Dubai, Afganistan, Afrika, Yemen ve Kosova pazarlarında bulunmaktadır. Çalık Enerji; Afrika, Orta Asya, Balkanlar ve Bağımsız Devletler Topluluğu ülkeleri de dâhil olmak üzere birçok hedef pazarda faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çalık Enerji'nin uluslarası platformda kurduğu güçlü iş birliktelikleri ve enerji sektörlerindeki köklü bilgi ve deneyimi, şirkete faaliyet gösterdiği pazarlarda rekabet üstünlüğü getirmektedir.

Misyonumuz

Çalışanlarımızla birlikte, ülkemizde ve farklı coğrafyalarda, tüm enerjimizle daha iyi bir gelecek inşa etmek.

Vizyonumuz​

Hedef ülkelerinde ticari açıdan en başarılı ve tercih edilen enerji şirketi haline gelmek.

​​