EPC GÜÇ SİSTEMLERİ

Çalık Enerji, aşağıdaki belirtilen iş alanlarında faaliyetlerine başarı ile devam etmektedir:


• Kombine ve Basit Çevrim Santralleri,
• Yenilenebilir Enerji Santralleri
• Termik Santraller,
• Pompa İstasyonları
• Kompresör İstasyonları
• Şalt Sahaları,
• Petrol ve Gaz Tesisleri
• Yüksek Gerilim Nakil Hatları,

GE, Mitsubishi, Honeywell gibi tanınmış firmalarla yapılan işbirlikleri, EPC kapasitesinin geliştirilmesinde ve EPC direktörlüğünün örgütsel yapılanması konusunda büyük katkı sağlamıştır.


​​​​​

Çalık Enerji, 2000’li yılların başından bugüne kadar, Türkmenistan’da üstlendiği projelerde gösterdiği mühendislik, inşaat, tedarik ve lojistik yetenekleriyle büyük bir başarı yakalamıştır. Bu başarıların ışığında Çalık Enerji Türkmenistan’da toplam 2.587,20 MW kapasiteli 12 adet elektrik santrali projesini başarı ile tamamlayıp hizmete sunmuştur. Çalık Enerji aynı zamanda “Derweze Basit Çevrim Elektrik Santrali” projesi kapsamında yaklaşık 149 km 220 kV ve 14 km 110 kV yüksek gerilim iletim hattı inşa etmiştir. “Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesi”  kapsamında ise  yük tevzi merkezleri, yüksek gerilim iletim hatları ve şalt merkezleri inşa ederek hizmete sunan Çalık Enerji, Türkmenistan’daki faaliyetlerine yeni projelerle devam etmektedir. Halihazırda, ülkenin en büyük santrali olacak “1.574 MW Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali” projesinin inşası hızlı bir şekilde devam etmektedir.

Çalık Enerji, edindiği tecrübe ve bilgi birikimi ile Özbekistan’ın ilk ve en büyük kombine çevrim elektrik santrali olma özelliği taşıyan “478 MW Navoi Kombine Çevrim Elektrik Santrali”ni, 2012 yılında tamamlamıştır. Çalık Enerji, Özbekistan’da başarı ile tamamlamış olduğu Navoi-1 projesiyle başlatmış olduğu güvenilir ilişkilerini daha da güçlendirmiştir ve ülkede iki yeni santral projesinin daha inşasına başlamıştır. Toplam kurulu gücü 1.350 MW olacak olan projeler, “450 MW Navoi-2 Elektrik Santrali” ve “900 MW Turakurgan Elektrik Santrali”dir. Çalık Enerji, bu iki büyük projeyle de Özbekistan enerji sektöründeki konumunu ve rolünü daha güçlü bir şekilde perçinlemiştir.

Irak’ta ise Çalık Enerji, toplam kapasitesi 2.000 MW olan, ülkenin en büyük elektrik santralleri, “1.250 MW Al-Khairat Basit Çevrim Elektrik Santrali” ve “750 MW Nainawa Basit Çevrim Elektrik Santrali” projelerini başarıyla tamamlayarak teslim etmiştir. Çalık Enerji tarafından Irak’ta inşa edilen 1.250 MW kapasiteli “Al-Khairat Elektrik Santrali”, 2014 yılında, müteahhitlik ve mühendislik alanında dünyanın en saygın yayınlarından olan “Engineering News Record” (ENR) dergisi tarafından, dünyanın en iyi “Endüstriyel Projesi” seçilerek “Endüstriyel Tesis” alanında “Dünya Birinciliği” ödülüne layık görülmüştür.

Çalık Enerji, Gürcistan’ın ilk kombine çevrim santrali olan “230 MW Gardabani Kombine Çevrim Elektrik Santrali” projesinin de yapımını üstlenmiştir. 22 Temmuz 2015 tarihinde üretime açılan santralin, inşa ve devreye alma sürecinde sergilenen başarıların neticesinde, santralin işletme ve bakım hizmetleri de Çalık Enerji’ye verilmiştir.

Çalık Enerji, Libya’da yapımını üstlendiği “550 MW Al-Khums Fast Track Basit Çevrim Elektrik Santrali Projesi” ile Afrika’da ve Yemen’de yapımını üstlendiği “60 MW Aden Basit Çevrim Elektrik Santrali” ile de Orta Doğu’daki faaliyetlerini sürdürmektedir.

Çalık Enerji, 2016 yılı itibarıyla, Türkiye, Türkmenistan, Irak, Özbekistan ve Gürcistan’da toplam kapasitesi yaklaşık 5.400 MW olan 20 adet elektrik santralini başarıyla tamamlamıştır. Şu an inşası devam eden 5 adet elektrik santralinin yaklaşık proje büyüklüğü 3.500 MW’dir.

Türkiye'de bir yatırımcı olarak Çalık Enerji, hidroelektrik santralleri, rüzgâr enerjisi santralleri, güneş enerjisi santralleri, gaz yakıtlı elektrik santralleri ve kömür yakıtlı elektrik santralleri de dâhil olmak üzere elektrik üretimi alanında birçok lisansa sahiptir. Bu tesislerden 30 MV kapasiteli “Adacami Hidroelektrik Santrali”, 2013 yılından beri elektrik üretmektedir ve diğer tesislerin de yakın gelecekte operasyonlarına başlaması planlanmaktadır.

Çalık Enerji’nin ilk rüzgar enerjisi santrali yatırımlarından olan, İzmir’in, Demircili ve Sarpıncık bölgelerinde inşa ettiği toplam 29 türbinden oluşan 72 MW kurulu güce sahip, “Demircili ve Sarpıncık Rüzgar Enerjisi Santralleri” Ekim 2016 tarihinde yapılan toplu açılış töreni ile Cumhurbaşkanı Sn. Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılarak hizmete girmiştir. Rüzgar enerjisi santrallerinin yanı sıra, Çalık Enerji'ye ait ilk güneş enerji santrali olan “Polatlı Güneş Enerji Santrali” de işletmeye alınmış ve 29 Haziran 2016 tarihi itibarıyla elektrik üretimine ve satışına başlanmıştır.

Çalık Enerji, önümüzdeki yıllarda, hedef pazarlarda yeni EPC projeleri almayı ve kendisine değer katacak yeni iş alanlarına girmeyi hedeflemektedir. Bu hedeflere başarıyla ulaşmak adına, Çalık Enerji, güçlü yönlerini artırmaya devam etmekte ve organizasyon yeteneğini her geçen gün daha da geliştirmektedir.

​​