Çalık Enerji

TÜRKMENİSTAN'DA ÇALIK ENERJİ'NİN İNŞA ETTİĞİ LEBAP ELEKTRİK SANTRALİ AÇILDI


Türkmenistan'da Çalık Enerji tarafından inşa edilen 149,2 megavatlık elektrik santrali devreye alındı. Türkmenistan'ın Lebap kentinde yapılan santralin açılışını Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov gerçekleştirdi.​

Çalık Enerji tarafından Türkme​nistan'da inşa edilen 149,2 megavatlık elektrik santrali h​izmete açıldı. Türkmenistan'ın Lebap kentinde inşa edilen toplam 149,2 megavat elektrik üretme kapasitesine sahip elektrik santrali, Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov'un katılımıyla hizmete açıldı.

​Santralin açılışı için Türkmenabat şehrine gelen Devlet Başkanı Berdimuhamedov halk oyunları eşliğinde karşılandı. Tesiste bir süre yetkililerden bilgi alan Devlet Başkanı Berdimuhamedov sonrasında temsili kolu iterek santralin ilk elektrik üretimini başlattı.

Yeni elektrik santralinde General Electric uçak motoruyla doğalgazdan elektrik üretimi yapılacağını belirten Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Türkmen televizyonuna verdiği demeçte; "Türkmenistan, bu tür yatırımlarla enerji üretiminde kendi kendine yeten bir ülke haline geldiği gibi, komşu ülkelere de elektrik ihraç edecek bir konuma yükselmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı Berdimuhamedov'un geniş vizyonu sayesinde bugün bu noktalara gelinmiştir" diye konuştu.

Kurulduğu günden bu yana başta Türkiye olmak üzere, faaliyet gösterdiği Türkmenistan, Irak, Libya, Gürcistan ve Özbekistan'da istikrarlı biçimde büyüyen Çalık Enerji, Engineering News Record dergisi tarafından her yıl yayınlanan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 129.'luktan 111. sıraya yükselirken, fosil yakıtlı elektrik santrali sektöründe de dünya çapında 9. sırada yer alıyor.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com