Çalık Enerji

ÇALIK'TAN GÜRCİSTAN'A KOMBİNE ÇEVRİM SANTRALİ


​Çalık Enerji'nin yapacağı Gürcistan'ın ilk kombine doğalgaz çevrim santralinin temeli Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili tarafından törenle atıldı. Çalık Enerji, Gürcistan Yatırım Fonu ve Gürcistan Enerji Bakanlığı işbirliğiyle gerçekleştirilecek projenin temel atma töreninde konuşan Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, "Gürcistan'ın enerjide dışa bağımlılığını bitirecek​ ve komşu ülkelere ihracatı başlatacak önemli bir yatırımı daha başlatıyoruz" diye konuştu.​

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da 230 MW gücündeki enerji santralini 2015 yılı sonbaharında hizmete açmayı planladıklarını ifade ederek, "Bu bizim Gürcistan'daki ilk projemiz. Sayın Başbakan'ın, Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı'nın, diğer yetkililerin pozitif ve samimi yaklaşımları bizi oldukça etkiledi. Burada kendimizi evimizdeki gibi hissediyoruz. Bu nedenle Gürcistan Yatırım Fonu ile yüzde 50 ortaklık kurduk; birlikte başka projelere ve yatırımlara bakıyoruz. Gürcistan'da kalıcı olmak ve yatırım yapmak istiyoruz diye konuştu.

Gürcistan Evimiz, Yatırım Yapacağız

Çalık Enerji tarafından inşa edilecek Gardabani Kombine Çevrim Santrali'nin temel atma töreni Gürcistan Başbakanı İrakli Garşbaşvili, Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze, Gürcistan Yatırım Fonu Başkanı Irakli Kovzanadze, Türkiye'nin Gürcistan Büyükelçiliğinde görevli müsteşarı Aydın Açıkel, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç ve çok sayıda Gürcü yetkilinin katılımıyla gerçekleşti. Törende konuşan Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, Çalık Enerji'ye "İkinci evinize hoş geldiniz" diyerek yapılan yatırımın Gürcistan için öneminden bahsetti. Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Enerji Bakanı Kakha Kaladze de, asıl hedeflerinin Gürcistan'ı enerjide dışa bağımlılıktan kurtarmak olduğunu ve sonrasında komşu ülkelere elektrik ihraç etmek istediklerini bildirdi. Gürcistan Yatırım Fonu Başkanı İrakli Kovzanadze de, toplam 600 kişinin istihdam edileceği son teknoloji ürünü santralin devreye girmesi ile Gürcistan'ın yıllık enerji üretimin 1.7 milyar kilowattsaate yükselmesini hedeflediklerini kaydetti.

Törende konuşan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ise Gürcistan'ın özellikle son dönemde yakaladığı siyasi ve ekonomik istikrar tablosundan övgü ile bahsederek, "​Gürcistan'da kendimizi evimizdeki gibi hissediyoruz. Özellikle önceki Başbakan Sayın İvanişvili ile başlayan ve Başbakan Garibaldi ve kabinesiyle devam eden samimi ilişkilerimiz söz konusu. Onların yaklaşımlarından oldukça etkilendik. Birçok alanda işbirliği için görüşmelerimizi yürütüyoruz" dedi.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com