Çalık Enerji

MITSUBISHI CORPORATION İLE ÇALIK ENERJİ'NİN 20 YILLIK İŞ BİRLİĞİ ORTAKLIĞA DÖNÜŞTÜ


1990'lı yıllardan bu yana endüstriyel tesis projelerinin yapımında işbirliği içinde olan Mitsubishi Corporation ve Çalık Holding, 20 yılı aşan işbirliklerini bir ortaklık anlaşmasıyla taçlandırıyor. Mitsubishi'nin Çalık Enerji'den hisse alımı ile gerçekleşen ortaklıkla, Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika gibi hızlı büyüyen pazarlarda altyapı ve enerji projelerinin daha da geliştirilmesi hedefleniyor. Bu ortaklık hem MENA bölgesinde hem de global pazarda her iki şirkete de rekabet üstünlüğü getirecek.

Orta Asya, Ortadoğu ve Afrika gibi hızlı büyüyen pazarlarda enerji ve enerjiyle ilgili altyapı sektörlerinde ticari faaliyetlerini artırmayı hedefleyen Çalık Enerji 1998'de kuruldu. Çalık Enerji, enerji santrallerinin anahtar teslim mühendislik, tedarik ve inşaat hizmetleri (EPC), elektrik, gaz dağıtımı ve elektrik enerji üretimi alanlarında faaliyet gösteriyor. Çalık Enerji bu ortaklık sonrasında önümüzdeki dönemde oluşacak iş modelleri ile insanların elektriğe ulaşımında santral, iletim hattı, dağıtımı ve ilgili müteahhitlik konularında, gaz ve su dağıtımında, yenilenebilir enerji alanlarında büyümeyi hedefliyor.

3 Haziran tarihinde Tokyo'da gerçekleşen bir organizasyon ile açıklanan ortaklığın kutlama törenine Mitsubishi Corporation Başkanı ve CEO'su Ken Kobayashi, JBIG Kıdemli Genel Müdürü Tadashi Maeda, Türkiye Cumhuriyeti Tokyo Büyükelçiliği Müsteşarı Alp Atakcan ve her iki şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

Ahmet Çalık: "Bu ortaklık bölgesel ve küresel refaha katkıda bulunacak"

Törende söz alan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Ahmet Çalık
Japonya ve Türkiye arasında tarihten gelen derin dostluk bağları da göz önüne alındığında mevcut ekonomik ilişkilerin daha iyi seviyelere taşınabileceğini belirterek, iki ülke arasında operasyonel ve ekonomik anlamda çok daha büyük bir sinerji potansiyeli olduğunu kaydetti.

Son yıllarda ivme kazanan Türk ve Japon şirketlerinin işbirliğinin, özellikle MENA bölgesi ve global pazarda önemli ortak projeler geliştireceğine inandığını ifade eden Çalık; "Yıllardır süren işbirliğimizde, Japon dostlarımızdan, daima verilen söze sadakat, dürüstlük, çalışkanlık ve özveri gördük. Aynı zamanda; iş disiplinleri, bilgi birikimleri, cesaretleri, istişare etme becerileri, üstün teknolojileri kadar projelerinin kalitesi ve zamanında yetiştirilmesine verdikleri önem ve onurlu çalışma prensipleri de bizleri oldukça etkiledi. Karşılıklı olarak birbirimize her zaman güven ve saygı duyduk, iş ilişkimiz bu temel üzerinde şekillendi" dedi.

Ahmet Çalık sözlerini, "Bu ortaklık ile yapacağımız yeni projelerin bölgesel ve küresel düzeyde refaha ve barışa katkıda bulunmasını temenni ediyorum. Bu ortaklığın şirketlerimiz açısından büyük sinerji oluşturacağına ve önümüzdeki dönemde pek çok farklı alanda da gelişmeye vesile olacağına inanıyorum" diyerek bitirdi.

Tören sırasında Mitsubishi Corporation Başkanı ve CEO'su Kobayashi, Mitsubushi Corporation Kıdemli Başkan Yardımcısı Nakahara, JBIC Kıdemli Genel Müdürü Maeda ve Japonya Büyükelçiliği Müsteşarı Alp Atakcan da birer konuşma yaptılar.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com