Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ’NİN TÜRKMENİSTAN’DA İNŞA ETTİĞİ EN BÜYÜK ELEKTRİK SANTRALİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE AÇILDI


​Çalık Enerji’nin, Türkmenistan Devlet Başkanı kararı ile, yapımına 12.07.2013 tarihinde başladığı ve 26 ay gibi kısa bir sürede tamamladığı, 504,4 megavat gücündeki “Derweze Devlet Elektrik Santrali”;  12.09.2015 tarihinde, Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbanguli Berdimuhamedov tarafından, geniş katılımlı bir tören ile açıldı.

4 adet GE 9E gaz türbinlerinden oluşan ve Türkmenistan’ın bağımsızlıktan sonrası inşa edilen en büyük elektrik santrali olma özelliğine sahip, “Derweze Devlet Elektrik Santrali”nin açılış törenine; Sn. Devlet Başkanı’nın yanısıra, Devlet Başkan Yardımcıları, Bakanlar, Türkmenistan’da görevli diplomatik temsilciler, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ahmet Çalık, Çalık Enerji Genel Müdürümüz Sn. Osman Saim Dinç, General Elektrik Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Enerji Başkanı Ricardo Cordoba ve Çalık Enerji üst düzey yöneticileri ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.

Türkmen halk oyunları gösterisi ile başlayan açılışta, açılış kurdelasını Sn. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Sn. Ahmet Çalık ve Sn. Ricardo Cordoba ile birlikte kesti.

Sonrasında,  santralin idari binası içinde yer alan kontrol odasına geçen Sn. Devlet Başkanı, burada santral hakkında, santral çalışanlarından detaylı bilgi aldı ve türbinleri, hazırlanan kontrol paneli üzerinden ateşleyerek elektrik üretimini başlattı.

Bina içinde yer alan konferans salonunda katılımcılara proje hakkında ve Türkmenistan’ın enerji yatırımları hakkında bilgi veren Sn. Devlet Başkanı, Türkmenistan’da üstlendiği tüm projeleri çok kısa sürede ve başarılı bir şekilde teslim etmesinden dolayı, Sn. Ahmet Çalık ve tüm çalışanlarına teşekkürlerini iletti.Törende söz alan Sn. Ahmet Çalık, Türkmenistan’da başarılı projeleri hayata geçirmemizde sonsuz desteklerini esirgemeyen Sn. Devlet Başkanı’na, şirketimize olan inançlarından dolayı minnettar olduklarını ileterek, Ata Vatan Türkmenistan’a hizmet etmekten mutlu olduklarını belirtti. Törende söz alan General Elektrik Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Enerji Başkanı Sn. Ricardo Cordoba, Çalık Enerji ile birlikte Türkmenistan’a enerji alanında hizmet vermekten mutlu olduklarını ve gelecekte de hizmetlerini en iyi şekilde sürdüreceklerini belirtti. Açılış, yapılan konuşmaların ardından Sn. Devlet Başkanı’nın tören alanından ayrılması ile son buldu.Derweze Gaz Türbinli Elektrik Santrali Hepimize Hayırlı Olsun!

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com