Çalık Enerji

AFGANİSTAN'A 90 MİLYON DOLARLIK YATIRIM


Çalık Enerji, Türkiye Petrolleri ve Bayat Enerji’den oluşan konsorsiyum, Afganistan Maden ve Petrol Bakanlığı ile Afganistan’ın kuzeyindeki Totimaidan bloğunda petrol ve doğalgaz aranması için anlaşmaya vardılar.

18-20 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul’da Atlantik Konseyi Enerji ve Ekonomi Zirvesi’nde gerçekleşen basın toplantısında Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ahmet Çalık konuyla ilgili olarak; Çalık Enerji’nin uzun süredir Orta Asya enerji sektöründe yer aldığını belirterek; “Afganistan’ın önemli bölgesel enerji üreticisi ve ithalatçısı olarak konumunu geri kazanmasına yardımcı olacak ve Afgan Hükümeti için çalışacak olan konsorsiyumun bir parçası olmaktan gurur duyduğunu açıkladı.”

Afganistan Maden ve Petrol Bakanı Daud Saba ise basın toplantısında yaptığı açıklamada konsorsiyumun 90 milyon dolarlık yatırım taahhüdünde bulunduğunu bildirdi. Afganistan’ın zengin petrol ve doğalgaz potansiyeline sahip olduğunu belirterek; “Bu anlaşmanın ülkenin enerji ihtiyaçlarını karşılamak üzere petrol ve doğalgaz sektörleri için bir başlangıç olmasını umuyorum.” dedi.

Çalık Enerji, Bayat Enerji ve Türkiye Petrolleri’nin ülkede bu alanda yapılan en önemli yatırımlardan birini gerçekleştireceğine işaret eden Saba, bu yatırımların istihdam yaratarak barış ve istikrara katkıda bulunacağını dile getirdi. 

Yatırımla ilgili arama çalışmalarının 2016’nın ilk aylarından itibaren başlayacağı, resmi anlaşmanın ise Aralık 2015 ayı içerisinde Kabil’de imzalanacağı bildirildi. Şirketimize hayırlı uğurlu olmasını diliyoruz.

​​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com