Çalık Enerji

WATAN DEVLET ELEKTRİK SANTRALİ GÖRKEMLİ BİR TÖRENLE HİZMETE AÇILDI


Çalık Enerji'nin Türkmenistan'ın Lebap eyaletine bağlı Türkmenabat Şehri'nde inşa ettiği 254 MW gücündeki "Watan Devlet Elektrik Santrali"nin açılışı geniş katılımlı bir tören ile gerçekleşti.

Açılışını Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbanguli Berdimuhamedow'un gerçekleştirdiği törende; Türkmenistan Devlet Başkan yardımcıları, Türkmenistan Enerji Bakanı, Bakanlık üst düzey yetkililerinin yanısıra, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Çalık, Çalık Enerji Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Osman Saim Dinç, Çalık Enerji üst düzey yetkilileri ve General Elektrik Avrupa, Rusya, Orta Asya ve Türkiye Başkanı Sn. Ricardo Cordoba katılımcılar arasında yer aldı.

7 Temmuz 2016 saat 17:00'de, Sn. Devlet Başkanı'nın alana gelmesi ile başlayan tören, halk dansları topluluğunun gösterisi ile devam etti. Gösteri sonrasında, Sn. Devlet Başkanı, santralin kontrol binasının kapısında açılış kurdelasını keserek, santralin kontrol odasında kendisi için hazırlanan açılış alanına geldi. Burada santral görevlisinden santralin çalışması hakkında teknik bilgiler alan Sn. Devlet Başkanı, özel hazırlanan açılış kiosku üzerindeki kolu iterek santralin açılışını gerçekleştirdi. Açılış sonrası santral anı defterine imza töreni gerçekleştirildi.

Tören sonrası Sn. Devlet Başkanı, Sn. Ahmet Çalık ve Sn. Ricardo Cordoba'yı kabul etti. Her iki şirketin yöneticileri de, vakit bularak açılışı gerçekleştiren ve kendilerini kabul eden Sn. Devlet Başkanına minnettarlıklarını bildirip, gelecek dönemde de Türkmenistan'ın gelişmesine ve ilerlemesine katkıda bulunacak projelerle hizmet etmek arzusu içinde olduklarını ilettiler. Sn. Devlet Başkanı ise, Çalık Holding ve General Elektrik şirketine Türkmenistan'a yapmış oldukları hizmetlerden dolayı teşekkürlerini ileterek, gelecekte de bu hizmelerin devam edeceğine inandıklarını bildirdiler. Görüşme sonrası, Sn. Devlet Başkanı'nın alandan ayrılması ile tören tamamlanmış oldu. Türkmenistan Devlet Başkanı'nın 2015 Ocak ayında çıkarmış olduğu kararla yapımına başlanan "Watan Devlet Elektrik Santrali"; 254 MW gücünde olup 2 adet GE 9E model gaz türbininden oluşmaktadır.​​

Yaklaşık 60 bin metrekare alana kurulu olan santralde ayrıca, 110 ve 220 KW'lik 2 adet şalt merkezi bulunmaktadır. Ayrıca bir çok yardımcı tesis ve idari binadan oluşan santralde 600'ün üzerinde Türkmen ve Türk personel görev almıştır. Santral teslim tarihinden yaklaşık 6 ay önce teslim edilerek büyük bir başarıya imza atılmıştır.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com