Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ'DEN IRAK'IN EN BÜYÜK SANTRALİ


​Ç​alık Holding, 1.250 MW ile Irak'ın en büyük elektrik santrallerinden biri olan Kerbela Al-Khairat Bölgesi'ndeki yatırımını tamamladı. Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, "Santral Fırat Bölgesi'ni aydınlatacak" dedi.​​

Çalık Holding, Irak'ın Kerbela Al​-Khairat Bölgesi'nde bulunan 1.250 MW kapasiteli elektrik santrali yatırımını tamamladı. Irak'ın elektriğinin beşte birini karşılayacak olan santral, ülkenin en büyüklerinden biri oldu. Çalık Enerji tarafından iki yılda tamamlanan santral, Irak'ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri olarak gösteriliyor. Törende konuşan Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, santralin tüm Fırat Bölgesi'ne elektrik sağlayacağını söyledi. Şehristani, "Yatırımı yapan ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Keşke bundan öncekiler de bunun gibi olsaydı. Beşinci aydan itibaren santralden şebekeye elektrik verilecek. Dört türbin önümüzdeki ay çalışmaya başlayacak" dedi.

5 Milyon Nüfusa Elektrik

Kurulan santralle, Irak'ın Kerbela, Babil, Necef ve Kazimiye bölgelerinde toplam 5 milyon kişiye, 24 saat kesintisiz elektrik verilmiş oldu. Irak Enerji Bakanı Kerim Aftan, elektriğin Temmuz ayından itibaren kesintisiz olarak verileceği bilgisini verdi. Aftan, 2014'te tüm Irak'ın kesintisiz elektriğe kavuşturulacağını belirtti.

Refah Ortamı Var

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da, Irak Başbakanı Nuri El-Maliki, Başbakan Yardımcısı Şehristani, Elektrik Bakanı Aftan ve Kerbela Valisi'ne destekleri için teşekkür etti. Çalık şunları söyledi: "Irak halkının refahı için attığınız bu adımlar, gerçekleştirilen dev yatırımlar, Irak'ın yeniden inşası için gösterdiğiniz büyük gayretler çok önemli. Sadece Irak halkı değil, oluşacak huzur ile refahtan olumlu etkilenecek tüm bölge insanları tarafından her zaman övgü ve minnetle karşılanacak."

Mutluluk Duyuyoruz

Ahmet Çalık, Al-Khairat Santrali'ni 2 yıl gibi çok kısa bir sürede, ulusal elektrik sağlayabilecek seviyeye getirmeyi başardıklarına dikkat çekti. Çalık, "İnşaatını sürdürdüğümüz 750 MW gücündeki Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali de Mayıs ayında tamamlanıyor ve ülkenin emrine 2.000 MW’lık bir elektrik kapasitesi sunuyoruz. Her iki yatırımı da üstlenmiş olmaktan büyük onur duyuyoruz" dedi.

Birlikte Çalışmaya Devam Ede​ceğiz

Santralin açılış törenine Kerbela Valisi Amaleddin El-Her de katıldı. Açılışta bir konuşma yapan Vali El- Her, Çalık Holding'e teşekkür etti. El-Her, "Bu santrali yapanlar, tüm bölge insanları tarafından şükranla anılacaktır. Bundan sonra da birlikte iş yapmayı sürdüreceğiz. Ayrıca bu yatırımla bu bölge insanının istihdamına yapılan katkıdan dolayı da teşekkür ederiz" dedi.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com