Çalık Enerji

6. TOKYO ULUSLARARASI AFRİKA KALKINMA KONFERANSI ‘’TICAD 6’’ KENYA’NIN BAŞKENTİ NAIROBI’DE GERÇEKLEŞTİ


​27 - 28 Ağustos 2016 tarihleri arasında Kenya’nın başkenti Nairobi’de düzenlenen ‘’6.Tokyo Uluslararası Afrika Kalkınma Konferansı’’nda Mitsubishi Corporation ve Çalık Enerji ortaklığı yerini aldı.

Afrikalı ve Japon firmalar arasında Afrika - Japon iş birliğini güçlendirmeyi ve ham maddelerin Afrika Kıtası’nda üretilmesine yönelik çalışmaları hızlandırmayı, aynı zamanda Afrika Kıtası’nın kalkınmasını hedefleyen 73 farklı anlaşmaya imza atıldı.

İlk kez Japonya’nın dışında bir ülkede düzenlenen konferanstaki imza töreni sırasında konuşan Japonya Başbakanı Şinzo Abe, imzalanan anlaşmaların enerji, altyapı, eğitim, sağlık, ziraat, bilişim teknolojileri, madencilik, iletişim sektörlerine yönelik olduğunu belirtti. Japonya Başbakanı Abe, kamuya ve özel sektöre 30 milyar dolar sağlama taahhüdünde bulundu.

Bu yıldan başlayarak üç yıla yayılacak 30 milyar dolarlık destek paketinin, 10 milyar dolarının Afrika Kalkınma Bankası (AFDB) aracılığıyla altyapı projelerinde kullanılacağı, geri kalan 20 milyar dolarının ise özel sektördeki yatırımcılara verileceği bildirildi.

Organizasyona 53 Afrika ülkesinden devlet başkanları ve üst düzey temsilcilerinin yanısıra Asya ve Avrupa’dan da özel sektör ve sivil toplum temsilcileri, uluslararası örgütler ve bölgesel kuruluşlar ile birlikte yaklaşık 11.000’den fazla ziyaretçi katılım göstermiştir.

Konferansın fuar organizasyonunda standımızı üst düzey Afrika ve Japon devlet yetkililerinin yanı sıra, çok sayıda Japon ve Afrikalı iş adamları da ziyaret ederek, özellikle Afrika’nın en büyük ihtiyacı olan elektrik ihtiyacının karşılanması noktasında fikir alışverişinde bulundular.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com