Çalık Enerji

AŞKABAT ŞEHRİNİN ELEKTRİK ENERJİSİ ALTYAPISINI GÜÇLENDİRME PROJESİ TÖRENLE AÇILDI


Çalık Enerji'nin Türkmenistan'ın Aşkabat şehrinin elektrik enerjisi altyapısını güçlendirme projesi kapsamında tamamladığı tesisler, şehir merkezinde bulunan "Paytagt Kontrol Merkezi"nde yapılan görkemli bir törenle hizmete alındı.

Açılışını Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbanguli Berdimuhamedow'un gerçekleştirdiği törende; Türkmenistan Devlet Başkan Yardımcıları, Aşkabat Valisi, Türkmenistan Enerji Bakanı ve diğer bakanların yanı sıra, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Çalık, Çalık Enerji Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Sn. Osman Saim Dinç, General Electric Avrupa, Rusya Orta Asya ve Türkiye Başkanı Sn. Ricardo Cordoba ve Çalık Enerji üst düzey yetkilileri ile çok sayıda yerli ve yabancı davetli yer aldı.

Açılış töreni kapsamında Sn. Devlet Başkanı yaptığı konuşmada; elektrik enerjisinin gelecek yıllarda ülkenin kalkınmasında ve refahında önemli bir yeri olduğunu belirtip, bu kapsamda gerçekleştirilmesi planlanan reformların tek tek hayata geçirildiğini vurgulayarak, projede emeği geçen tüm Çalık Enerji çalışanlarımıza ve Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ahmet Çalık'a bu kapsamda yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkürlerini iletmiştir.

Sn. Devlet Başkanı'nın konuşmasından sonra kürsüye çıkan Sn. Ricardo Cordoba, Türkmenistan'da bu güne kadar Çalık Enerji ile birlikte hayata geçirmiş oldukları enerji projelerinin önemine vurgu yaparak, bundan sonra da Sn. Devlet Başkanı'nın önderliğinde gelecekte yapılması planlanan projelerde hizmet vermeye hazır olduklarını belirterek, teşekkürlerini belirtmiştir.

Sn. Ricardo Cordoba'nın konuşmasının ardından kürsüye çıkan Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Çalık, dünyanın en güzel şehirlerinden biri olan Aşkabat'ın enerji altyapısını daha da güçlendiren bu proje kapsamında hizmete alınan tesislerin Türkmenistan halkına hayırlı olmasını diledi. Gelecekte de hizmetlere devam etmek üzere hazır olduklarını belirtip, Sn. Devlet Başkanı'na Çalık Enerji şirketine olan güvenlerinden dolayı teşekkürlerini iletmiştir.

Daha sonra kürsüye davet edilen konuşmacılar, Türkmenistan'ın Bağımsızlık Bayramı öncesinde açılan bu projenin, Türkmen halkına ve Atavatana hayırlı olmasını dileyerek, Türkmenistan'ın bağımsızlığının 25. yılı münasebeti ile Türkmen halkının ve Sn. Devlet Başkanı'nın bu büyük bayramlarını en içten dilekler ile kutlama fırsatı buldular.

Törende ayrıca uluslararası alanda projemize layık görülen 4 ödül ve sertifika, Enerji Bakanlığı'na takdim edildi.

Amerika Merkezli "Environmental Health Trust Sertifikası" ve "Environmental Impact Award" ödülü, Kuruluşun Kurucusu ve Avrupa Direktörü, Dr. Annie Sasco tarafından, "İsviçre Liechtenstein Üniversitesi Sertifikası" ve "Stable and Continious Energy Award" ödülü Liechtenstein Ekonomi Bakanlığı Danışmanı Doç. Dr. Atilla Dinçer tarafından, Avusturya Enerji Enstitüsü Sertifikası" ve "Energy Efficiency Award" ödülü ile "Avrupa Uluslararası İlişkiler Vakfı Sertifikası" ve  "Energy Sustainability Award" ödülü Avrupa Uluslararası İlişkiler Vakfı Başkanı ve Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Leopold Kaiblinger tarafından" Sn. Devlet Başkanı'nın huzurunda Türkmenistan Enerji Bakanı'na takdim edildi.

AST projemizin açılış töreninin tamamlanmasının ardından, "Çalık Holding Aşkabat Merkez Binası"nın açılış töreni de Sn. Devlet Başkanı tarafından gerçekleştirilmiştir. Sn. Devlet Başkanı, yeni binada yer alan çalışma ofislerini ziyaret ettikten sonar, binada yer alan General Elektrik ve Çalık Enerji işbirliği ile enerji alanında eğitim gören Türkmen öğrencilere hizmet vermek amacı ile hazırlanan salonda, yetkililerden eğitim çalışmaları hakkında bilgi aldı. Daha sonra gerçekleştirilen ikili görüşmelerin ardından açılış törenleri sona erdi.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com