Çalık Enerji

AL-KHUMS PROJEMİZDE 2. TÜRBİN SENKRONİZASYONU GERÇEKLEŞTİ


​Libya’nın Al-Khums şehrinde yapımını üstlendiğimiz “526 MW Basit Çevrim Elektrik Santrali” projemizde 2. ünite türbinin senkronizasyonu yapılarak baz yükte elektrik üretimi başladı.

6 Kasım 2016 Pazar günü Ulusal Kurtuluş Hükümeti Başbakanı Khalifa Al-Ghawiel’in ve diğer devlet yetkililerinin katılımı ile yeniden ateşlemesi yapılan projemizin, 2. ünite türbininden elde edilecek elektrik enerjisi Kasım ayı içerisinde mevcut elektrik dağıtım şebekesine senkron edilerek, Libya halkının hizmetine sunulacaktır. 

Aynı zamanda 2017 yılı ilk çeyreği içerisinde projenin geçici kabul belgesinin alınması hedeflenmektedir. Afrika kıtasında üstlenmiş olduğumuz ilk projemiz olan “526 MW Al-Khums   Elektrik Santrali“ aynı zamanda ülkenin son 6 senedir elektrik enerjisi alanında yapılan en büyük ve çalışmaları tüm hızı ile devam eden tek projesi olma özelliğine sahiptir.

Santralin tamamlanması ile birlikte 2 adet GE 9FA türbinlerinden elde edilecek elektrik enerjisi Libya’nın mevcut kurulu gücünün %6’sını karşılayacak olup, şu anki durum itibari ile 1.400 MW enerji açığı olan Libya’nın enerji konusundaki sıkıntılarını büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com