Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ KISA ZAMANDA UZUN YOL KAT ETTİ


​Uzun yıllardır Türkmenistan'da tekstil, inşaat ve enerji alanlarında faaliyet gösteren Çalık Holding, Türkmenistan'da 3 adet doğalgaz tribünlü elektrik santrali inşa edecek.

Türkmenistan Enerji ve Sanayi Bakanlığı'na bağlı Türkmenenergo kurumunun açtığı ihaleyi kazanan Çalık Enerji, 3 santrali toplam 421 milyon 475 bin dolara inşa edecek. Ahal vilayetinin Ak Buğday ilçesi, Lebap vilayeti Serdarabat ilçesi ve Mary vilayetinin Saparmurat Türkmenbaşı beldesinde inşa edilecek olan elektrik santrallerin inşaatına Mayıs ayı içerisinde başlanacak.

Sırasıyla 149,2 megawatt, 146,7 megawatt ve 141,7 megawatt elektrik üretim kapasitesine sahip olacak santrallerin inşaatının, Şubat 2014'de tamamlanması öngörülüyor.

Bu ülkede daha önce 6 tane elektrik santrali inşa eden Çalık Enerji, başkent Aşkabat'a istikrarlı elektrik enerjisi sağlanması ve tüm ülkenin elektrik enerjisi sektörünün modernleştirilmesiyle ilgili projenin ilk aşamasının ihalesini kazandı.

Bu arada Türkmenistan, İran ve Afganistan'a elektrik ihraç ediyor ayrıca, Tacikistan, Pakistan ve Ermenistan'a elektrik ihraç etme hazırlıkları yapıyor.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com