Çalık Enerji

KOSOVA'NIN ELEKTRİK DAĞITIM İHALESİNİ LİMAK-ÇALIK KONSORSİYUMU ALDI


Limak-Çalık Konsorsiyumu temsilcisi İsmail Ergüneş, ihale sürecinin son derece şeffaf ve adil olduğunu belirterek, elektrik enerjisi ücretinin fazla önemli olmadığını, elektrik ağına yapılması gereken yatırımların büyük önem taşıdığını ifade etti.

​​Kaliteli hizmet için yatırım gerektiğini dile getiren Ergüneş, Türkiye'de 5 milyon tüketiciye elektrik dağıtımı yaptıklarını, Kosova'da da bu alandaki sorunların bilincinde olduklarını söyledi.

​Ekonomik Kalkınma Bakanı ve Özelleştirme Komitesi Başkanı Besim Beçay, bu süreç içinde elektrik enerjisi tedariki ve tüketicilerin karşılayabilecekleri ücret konusunda güvence sağlandığını ifade etti.

​Bağımsız yabancı danışmanlardan Joe Oliver, Ekonomik Kalkınma Bakanlığı'na bağlı Özelleştirme Komitesi'nin ihale sürecinde bütün kurallara uyduğunu ve ihalenin profesyonel şekilde yürütüldüğünü söyledi.

​İhale sürecini gözlemleyen Amerika Birleşik Devletleri Uluslararası Kalkınma Ajansı (USAİD) gözlemcisi Roxana Strugar da, Kosova Hükümetinin, söz konusu ihale sürecinde şeffaf olduğunu ve en üst düzeyde uluslararası standartları uyguladığını söyledi.

​Kosova'nın özelleştirme yasasına göre, ihale sonucuyla ilgili son karar hakkı hükümete ait. Hükümetin, özelleştirme yasasına ve kurallara uyulmadığını belirlemesi durumunda, ihale iptal edebiliyor.

​Elektrik dağıtım hizmeti veren KEK'in Dağıtım ve Tedarik Birimi'nin yüzde 100 hissesi için Türkiye'den Çalık Holding ve Limak'ın oluşturduğu konsorsiyum, en yakın rakibinden 3,5 milyon avro fazla teklifte bulunarak, ihaleyi aldı.

​Özelleştirme planına göre elektrik dağıtım şirketinin yeni sahibi, 13 yılda birikerek 400 milyon avroyu bulan borçların tahsil edilmesinden sorumlu olacak ve karşılığında tahsil edilen her faturadan yüzde 20 pay alacak.

​Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da, Kosova Elektrik Dağıtımı ve Tedariki İhalesini Limak-Çalık konsorsiyumunun alması dolayısıyla yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Dünyaca tanınmış, özellikle enerji alanında çok önemli ve başarılı yatırımlara imza atmış, elektrik dağıtımı alanında da bilgi ve tecrübe sahibi olan Limak ve Çalık gruplarının, Kosova'ya da bu alanda profesyonelce hizmet sağlayacağına inancını ifade etti.

​Ozan, Limak ve Çalık'ın şimdiye kadar yaptığı elektrik dağıtımı ve tedariki işlerindeki abone sayısının 5 milyonu bulduğunu, yıllık enerji dağıtımlarının toplam 16 milyar kw/h'ya ulaştığını belirtti.

​Küresel krize rağmen Türkiye'nin son yıllardaki ekonomik başarısının tüm dünyada hayranlık uyandırdığını ifade eden Ozan, "Dünyanın en hızlı büyüyen 2. ekonomisi, en büyük 16. ekonomisi ve Avrupa'nın en büyük 6. ekonomisi olma özelliğini taşıyan Türkiye'nin yatırımcıları, tüm Dünyada önemli projelere imza atmaktadırlar" görüşünü ifade etti.

​Limak ve Çalık'ın da hem iç hem de dış yatırımlar alanında çok aktif gruplar olduğunu anlatan Ozan, şunları kaydetti:

"Türk yatırımcıları sadece Balkanlar bölgesinde değil, Afrika, Asya, Ortadoğu ve diğer bölgelerde her sektörde çok aktif faaliyet göstermektedirler. Türkiye olarak, dost ve kardeş Kosova'nın ekonomik kalkınmasının gerçekleştirilmesi ve refah düzeyinin yükselmesinin öneminin bilincindeyiz. Devletimiz de özel sektörümüz de bu yönde her türlü katkıyı sağlamaya, devam etmeye arzulu ve heveslidir. Kosova tarafının bu alanda kararlılığını ve gayretlerini yürekten destekliyoruz."

​Büyükelçi Ozan, bu bağlamda, Limak-Çalık konsorsiyumunun elektrik dağıtımı ve tedariki hizmetini sağlamasıyla Kosova'da elektrik ve enerji alanında yaşanan olumsuzlukların sona ermesi için önemli adım atılacağına, dost ve kardeş Kosova halkının yaşam kalitesinin ve refahının artacağına inandığını belirtti.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com