Çalık Enerji

TAP ELEKTRİK İLETİM HATTI PROJESİ İŞBİRLİĞİ İYİ NİYET ANLAŞMASI İMZALANDI


Çalık Enerji, Türkmenistan Cumhurbaşkanı'nın talimatıyla Türkmenistan'da üretilen elektrik enerjisinin komşu ülkelere iletimi konusunda önemli bir kilometre taşını geride bıraktı.

Bu bağlamda gündeme gelen ve mevcut TAPI Gaz Boru Hattı Projesi'ne paralel olması planlanan, Türkmenistan-Afganistan-Pakistan (TAP) Elektrik İletim Hattı Projesi'nin hayata geçirilmesi amacıyla Türkmenistan'ın Enerji Bakanlığı ile Çalık Holding arasında İşbirliği İyi Niyet Anlaşması (Memorandum of Understanding) Yönetim Kurulu Başkanımız Sn. Ahmet Çalık ve Türkmenistan'ın Enerji Bakanı Sn. Çarymyrat Hywalyýewiç tarafından 31.01.2018   tarihinde Aşkabat'ta imzalandı.

Anlaşmanın imzalanmasıyla birlikte projenin finansal, teknik, ticari ve hukuki çalışmaları, devletlerarası anlaşmaları, Çalık Holding'in bu üç devlet ile yapacağı müzakereler ve takip eden ticari anlaşmaların hız kazanması söz konusu olmuştur.

Anlaşmaya göre Çalık Holding (veya iştiraki) yatırımcı sıfatıyla bu projenin finansmanı, mühendisliği, yapımı ve bakım-onarımını yaparak Türkmenistan'da üretilen elektrik enerjisinin Afganistan ve Pakistan'a ihracatını gerçekleştirecektir.

Projenin teknik, ticari ve finansal fizibilite çalışmaları devam etmekle birlikte ilk etapta 500 MW elektrik iletimi yapılacak olup, iletim kapasitesinin artarak devam etmesi öngörülmektedir. Hattın toplam uzunluğu yaklaşık 1.050 km olup; Türkmenistan'ın Mary şehrinden başlayıp Afganistan'ın Herat ve Kandahar şehirlerinden geçerek, Pakistan'ın Quetta şehrine kadar uzaması planlanmaktadır. 

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com