Çalık Enerji

GÜRCİSTAN’A RÜZGAR SANTRALİ YATIRIMI


Çalık Enerji ve Gürcistan Enerji Geliştirme Fonu işbirliği ile Gürcistan'da 50 MW kapasiteli rüzgar enerji santrali projesi hayata geçiriliyor.

Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı, aynı zamanda Başbakan 1. Yardımcısı Dimitri Kumsishvili ve çalışma heyeti, Çalık Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı da dahil olmak üzere Gürcistan'daki enerji projelerini görüşmek üzere Ankara'da bir araya geldi.

Üst düzey katılım ile gerçekleşen toplantıda Gürcistan Ekonomi ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakan Yardımcıları Giorgi Chikovani ve Romeo Mikautadze, Gürcistan Enerji Kalkınma Fonu Direktörü Tornike Rizhvadze, Çalık Enerji Genel Müdürü Rıdvan Aktürk, Enerji Yatırımları Direktörü Hikmet Gökoğlu, Çalık Petrol Genel Müdürü Bayram Kara yer aldı.

Toplantıda Gürcistan'da 50 MW kapasiteli Nigoza Rüzgar Enerjisi Projesi'ne yatırım yapmak üzere Gürcistan Ekonomi ve    Sürdürülebilir Kalkınma Bakanlığı ile Çalık Enerji arasında  anlaşmaya varıldı. Toplantıda söz alan Başbakan Yardımcısı Dimitri Kumsishvili "Çalık Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ile görüşmeyi tamamladık ve 50 MW kapasiteli rüzgar santrali yatırımının Shida Kartlı'da yapılacağını kararlaştırdık. Bu çok önemli bir yatırım aynı zamanda ülkemizin elektrik enerjisi sisteminde yenilenebilir enerjinin yeni bir enerji kaynağı haline gelmesine ilk adım olacaktır." dedi.

Ahmet Çalık ise Gürcistan'ın geleceğine inandığını belirterek bu yatırımın enerji ve ekonomi alanında iki ülke arasındaki işbirliğinin derinleşmesine önemli katkıda bulunacağını belirterek bu anlaşmadan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Proje sahasında 2 sene süren rüzgar ölçümlerinin verimli çıkması sonucu, Haziran 2017 tarihinde Gürcistan Enerji Bakanlığı'na ilgili teknik çalışmalar ve teklifler sunularak anlaşma aşamasına gelinmiştir.

Proje Çalık Enerji'nin yurt dışındaki ilk rüzgar enerjisi üretim santrali olması ve Gürcistan'ın ilk özel sektör rüzgar projesi olması sebebi ile önemli bir yatırım projesi konumundadır.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com