Çalık Enerji

TÜRKMENİSTAN'A YENİ ENERJİ PROJESİ


​Çalık Enerji Türkmenistan'da dev elektrik enerjisi projesine başlıyor. Ahmet Çalık'ı kabul eden Devlet Başkanı Berdimuhamedov, iki ülke arasındaki işbirliğinin ileride de devam ettirilmesine duydukları güveni vurguladı. Kabul sırasında uzun vadeli işbirliği sorunlarının görüşülmesine imkân sağladığı için Berdimuhamedov'a teşekkür eden Çalık, "Türk şirketleri ve yabancı girişimcilerin çalışması için sağlanan imkânlar Türkmen piyasasındaki yerini daha da geliştirmeye ve yükseltmeye yardım etti" dedi. Türkmenistan Devlet Başkanı Berdimuhamedov ise Türkmenistan olarak karşılıklı çıkarlara dayalı geliştirilen aktif ilişkileri devamlı hayata geçirdiğini ve yabancı şirketlerle uzun vadeli, eşit haklara dayalı ilişkilerin geliştirilmesine önem verdiğini açıkladı.

Enerji de Değişim Görüşüldü

Toplantıda yakıt-enerji sektörünün geliştirilmesi ve değişim projeleriyle ilgili sorunlar görüşüldü. Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Berdimuhamedov'un daha önce verdiği talimatların yerine getirilmesine ilişkin de bilgiler verdi. Ahmet Çalık, Çalık Enerji'nin Aşkabat'a istikrarlı elektrik enerjisi sağlanması ve tüm ülkenin elektrik enerjisi sektörünün modernleştirilmesiyle ilgili projelerinin hayata geçirilmesi için yeni tekliflerini sundu. Daha sonra Aşkabat'ın enerji altyapısının geliştirilmesi doğrultusunda bilgiler veren Ahmet Çalık, yeni projenin teknik özellikleri ve planlarını takdim etti.

Üç Aşamalı Proje

Söz konusu projenin hayata geçirilme süresi beş yıl olarak belirlendi. Proje üç aşamada gerçekleştirilecek. İnşaatı planlanan alt istasyonların 60'ının tamamı bir elektrik sisteminde birleştirilecek. Ayrıca proje için gerekli olan konularda uzmanlar bir araya gelecek. Ahmet Çalık, projeyi süresinde ve yüksek kalitede yerine getireceğini belirterek kendisine gösterilen güvenden dolayı Gurbanguli Berdimuhamedov'a teşekkür etti. Görüşmenin sonunda Gurbanguli Berdimuhamedov ve Ahmet Çalık karşılıklı iyi dileklerde bulunarak iki ülke arasındaki geleneksel dostluğun pekiştirilmesine, verimli işbirliğinin ileride de devam ettirilmesine duydukları güveni vurguladı.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com