Çalık Enerji

Çalık Enerji İlk Liman İhalesini Kazandı


Çalık Enerji Mitsubishi Corporation ile birlikte Irak Cumhuriyeti'nin Basra Bölgesi'nde gerçekleştirilmesi planlanan General Company for Ports of Iraq ("GCPI" - Irak Genel Liman Şirketi) tarafından açılan "Liman Rehabilitasyonu Projesi"nin ihalesini kazandı.

Çalık Enerji'nin alt yüklenici olarak, Gap İnşaat ile birlikte ihalenin EPC bölümünde önemli bir rol üstleneceği projede, Mitsubishi Corporation ana yüklenici olarak projenin koordinasyonundan ve Japonya menşeli temel ürün ve hizmetlerini tedarik etmekten sorumlu olacak.

Projenin tamamlanması ile, Khor Al-Zubair Limanı'ndaki petrokimya ürünleri rıhtımının genişletilmesi ve Um Kasr Limanı'nda çalışır durumdaki gemiler ve hizmet gemileri için yeni bir hizmet rıhtımı inşa edilerek, mevcut endüstriyel limanın modernize edilmesi hedefleniyor.

Proje aynı zamanda, Irak genelinde zaruri liman rehabilitasyonunun gerçekleştirilmesi ve ülkenin istikrarlı bir şekilde yeniden inşası için, Irak'ın ticaret hacmindeki artışını karşılamada büyük önem taşıyor. Irak'ın, İran ve Kuveyt arasındaki 48 km'lik kıyı şeridinde halihazırda aktif olan yalnızca Khor Al-Zubair ve Umm Qasr Limanları'nın bulunduğu göz önüne alındığında, projenin bu hedefe ulaşmada önemli bir katkı sağlaması öngörülmektedir. 

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com