Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ'DEN IRAK'A 445,5 MİLYON DOLARLIK SANTRAL YATIRIMI


​Çalık Enerji'nin, Irak'ın Kerbela kenti yakınlarında 445,5 milyon dolara inşa edeceği Al-Khairat Doğal Gaz Çevrim Santrali'nde 10 gaz türbini bulunacak. İki yıl sonra hayata geçecek 1.250 MW gücündeki santral, Irak'ın ​elektrik üretim kapasitesini yüzde 20 artıracak.

13 Ocak 2011 günü, Al Khairat Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin inşaatına ilişkin Irak Elektrik Bakanlığı'nda düzenlenen imza törenine, Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, Türkiye Irak Büyükelçisi Murat Özçelik, Irak Elektrik Bakan Yardımcıları Selam Kazzaz, Raad Al Haris, Irak Elektrik Bakanlığı Müsteşarı Adel Hameed Mahdi, Doğalgaz Enerji Santral Projeleri Genel Müdürü Sabeh K​ado, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç katıldı.

İmza töreninde anlaşmayı, Irak Hükümeti adına Elektrik Bakan Yardımcısı Selam Kazzaz ve Çalık Holding adına Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık imzaladı. Yapılan anlaşma kapsamında, Al-Khairat Doğal Gaz Çevrim Santrali projesi 2 yılda tamamlanacak. Santralde Irak hükümeti tarafından General Electric'den (GE) satın alınan her biri 125 MW gücündeki 10 gaz türbini kurulacak. Toplam 1.250 MW kurulu gücünde olacak santraldeki elektrik üretimi, doğal gazın yanı sıra fuel oil ve dizel yakıt kullanılarak da gerçekleştirilebilecek. 445,5 milyon dolara inşa edilecek elektrik santrali, savaş sonrası Irak halkı için hayati öneme sahip; Kerbela şehrinin 20 kilometre güneyinde inşa edilmesi planlanan santral, ülkenin elektrik üretim kapasitesini yüzde 20 artıracak.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Kerbela gibi kutsal bir yerde santral yapmaktan mutlu olduklarını ve bu projenin Türkiye ile Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesinde önemli bir rol üstleneceğini dile getirdi. Ahmet Çalık, santrali en iyi şekilde, zamanında bitireceklerini ve santralin Orta Fırat bölgesindeki illere 24 saat kesintisiz elektrik vereceğini belirtti. Irak'ta Grup şirketlerinden Gap İnşaat'ın 195 milyon dolar ve Çalık Enerji'nin bugün de 445,5 milyon dolar tutarında elektrik santrali yapımı işi almasından memnun olduğunu aktaran Ahmet Çalık "Komşu Irak'ın çok büyük bir potansiyeli var. Biz sadece ticari açıdan bakmıyoruz. Duygusal yönden de yaklaşıyoruz. Irak Hükümeti, Türk şirketlerine çok müspet yaklaşıyor. Burada Irak hükümetiyle çok iyi bir işbirliğine gidildi. Amacımız Bakanlıkla birlikte bu işi en iyi şekilde yerine getirmek.'' dedi.

Irak'taki diğer elektrik üretim santrallerinin yapımıyla da ilgilendiklerini söyleyen Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç "Son yıllarda ortaya konulan güçlü insiyatif ve başarıyla gerçekleştirilen dev projeler sayesinde Türkiye, uluslararası enerji sektörünün en önemli oyuncularından biri haline geldi. Çalık Enerji olarak hedefimiz, bu sürece aktif ve etkin destek sağlayarak, ülkemizin uluslararası arenadaki konumunu ve önemini daha da güçlendirmeye katkı sağlamak olacaktır. Irak'ta gerçekleştireceğimiz projeyi bu yönde atılmış önemli bir adım olarak görüyoruz" diye konuştu.

Irak'ta ilk projesini hayata geçirecek Çalık Enerji, Türkmenistan'da 6 adet toplam 1.180 MW'lık doğal gaz çevrim santralini tamamladı. Özbekistan'daki 474 MW'lık Navoi Kombine Çevrim Santrali'nin inşaatı ise İspanyol Initec Energia şirketiyle birlikte gerçekleştiriliyor.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com