Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ'DEN MUSUL'A 388,5 MİLYON DOLARLIK SANTRAL YATIRIMI


​Çalık Holding iştiraki Çalık Enerji, Irak'ın Kerbela kenti yakınlarındaki 1.250 MW gücündeki Al-Khairat Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin ardından, Musul'un 60 kilometre güneyinde kurulacak Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin inşaatını da üstlendi. Bu konudaki anlaşma, Irak Elektri​​k Bakanı Raad Shalal Saeed, Irak Elektrik Bakan Yardımcısı Salam Kaza​z, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç tarafından Bağdat'ta imzalandı.

Irak Elektrik Bakanlığı'nda, 28 Mart 2011 günü gerçekleştirilen törende konuşan Irak Başbakan Yardımcısı Dr. Hussain Al-Shahristani ''Elektrik, Irak'ın en büyük sorunlarından birisidir. Halkımızın özellikle yaz sıcaklarında yaşadığı problemlerin kaynağı olan elektrik sıkıntısını 2012 yılına ​kadar büyük ölçüde azaltmayı hedefliyoruz. Bu doğrultuda yaptığımız çalışmalar kapsamında Çalık Enerji ile elektrik doğal gaz çevrim santrali anlaşmasını imzaladık. Nainawa santralinin 20 ay içerisinde tam kapasite ile çalışmasını ve üretilen elektriğin ana şebekeye verilmesini hedefliyoruz. Önümüzdeki günlerde başka projeler ile de karşınıza çıkacağız." dedi.

Törende yaptığı konuşmada, Irak halkının hayatını kolaylaştıracak Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali projesini gerçekleştirmekten duyduğu mutluluğu ifade eden Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık; "Bize bu önemli yatırıma katılım imkânını sağlayan Irak hükümetine, özellikle Sayın Başbakan Yardımcısı Shahristani'ye, Sayın Bakan Shallal Saeed'e ve Bakanlığı'nın değerli temsilcilerine şükranlarımı sunarken, projemizin Irak halkına hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Irak'ta elektrik, petrol ve gaz sektörünü yakından takip ettiklerini kaydeden Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç "Musul'un 60 km güneyinde inşa edeceğimiz Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali günde 750 MW elektrik üretim kapasitesi ile ortalama 1,5–2 milyon kişinin günlük enerji ihtiyacını karşılayacak. Çalık Enerji olarak hedefimiz, 20 ay gibi kısa bir zaman zarfında projeyi bitirmektir" dedi. Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali Projesi'nin, Çalık Enerji'nin Irak'ta üstlendiği ikinci proje olduğunu belirten Dinç, "Kerbela ve Musul'daki her bir santral 1000 kişiye istihdam sağlayacak. En yakın komşumuz için çalışmaya devam edeceğiz. Grubumuz inşallah bu ülkede başka önemli projelere de imza atacak" diye konuştu.

​​20 ayda tamamlanacak santralde, Irak hükümeti tarafından General Electric'den (GE) satın alınan her biri 125 MW gücündeki 6 gaz türbini kullanılacak. Toplam 750 MW gücünde olacak santraldeki elektrik üretimi, doğal gazın yanı sıra fuel oil ve dizel yakıt kullanılarak da gerçekleştirilebilecek. Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali, Irak'ta 250.000 hanenin 24 saat kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılayacak.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com