Çalık Enerji

EN BÜYÜK SANTRAL ÇALIK ENERJİ'DEN


​Irak'a 1.250 MW Gücünde Ülkenin En Büyük Elektrik Santrali İnşa Ediliyor

Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, Irak'ta büyük miktarda elektrik açığı olduğunu belirterek, üretim kapasitesinin geliştirilmesi için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını söyledi.

Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin memleketi Kerbela iline bağlı Al-Khairat nahiyesinde, Çalık Enerji tarafından yapılacak ülkenin en büyük santralinin temeli dün düzenlenen törenle atıldı. Törene, Irak'ta Enerjiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, Enerji Bakanı Raad Shalal Saeed, Kerbela Valisi Amaleddin El Hır, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Çalık Enerji Genel Müdürü Saim Dinç katıldı.

Irak Başbakan Yardımcısı Hüseyin Şehristani, törende yaptığı konuşmada, Irak'ta büyük miktarda elektrik açığı olduğunu ifade ederek, bir taraftan mevcut santrallerin geliştirilmesi için çalışma yaparken, diğer taraftan da üretim kapasitesinin hızla arttırılması için Güney Kore ile toplam 2.500 megawatlık (MW) dev jeneratörlerin kurulması için anlaşmalar imzaladıklarını bildirdi. Şehristani, bunlardan 1500 MW gücünde olan bir bölümünün, bir yıl içerisinde hizmete gireceğini açıkladı.

Halen geliştirme çalışmaları süren ve yeni yapılan 19 santral projesinin devam ettiğini kaydeden Şehristani, bu çalışmalar tamamlandığında üretim kapasitesinin 4.500 MW'tan, 12.000 MW'ta çıkacağını ve ek olarak yapılan çalışmalarla kapasitenin, 15.000 MW'a ulaşacağını bildirdi. Şehristani, yapılan yatırımlarla Irak'ın elektrik üretim kapasitesinin 4-5 yıl içerisinde, 20.000 MW'a çıkacağını ifade etti.

Çalık Holding ile şimdiye kadar 2 santral projesi konusunda anlaşma sağlandığını hatırlatan Şehristani, firmanın programın ilerisinde bir çalışma içinde olduğunu belirterek, bugün temeli atılan Al-Khairat santralinin ilk ünitesinin 2012 yazından önce üretime geçeceğini ve 2 yıl dolmadan önce tam kapasiteyle üretime geçeceğini kaydetti.

Kerbela'nın önemli kutsal bir yer olması sebebiyle önemli bir turizm merkezi olduğuna işaret eden Hüseyin Şehristani, geçen ocak ayında Şiilerce kutsal sayılan günlerde Kerbela şehrine 2,5 milyon ziyaretçinin geldiğini, 2012'de bu sayının 12 milyona ulaşmasını beklediklerini söyledi. Şehristani, bunun yabancı yatırımcılar açısından Kerbela'nın cazibesini arttırdığını belirterek, şöyle konuştu: ''Irak'ta son 2 yılda güvenlik alanında sağlanan istikrar ile yatırım ve yatırımcı sayısında önemli artışlar kaydedildi. Bu konuda Çalık Enerji'yye teşekkür ediyorum. İşi zamanında ve kolaylıkla bitirebilmesi için merkezi ve yerel hükümetler olarak elimizden geleni yapacağız. Aşiretlere de özellikle güvenlik konusunda işbirliği çağrısında bulunuyorum. Haksız çıkar elde etmek isteyenleri ve iş yapımı konusunda zorluk çıkaranları ilgili yerlere şikayet etmelerini istiyorum.''

Irak'ın Sıfırdan Yapılan En Büy​​ük Elektrik Santrali

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık da törende yaptığı konuşmada, Irak'ın gelişimi ve refahı için atılan adımlara üstlendikleri projelerle katkı sağladıklarını belirterek, bugün temeli atılan 1.250 MW gücündeki Al-Khairat Doğal Gaz Çevirim Santralinin yanısıra, Musul yakınlarında da 750 MW gücündeki Nainawa Doğal Gaz Çevirim Santrali inşaa edeceklerini hatırlattı. Musul'daki santralin yapımına yakında başlayacaklarını açıklayan Çalık, Al-Khairat Santralinin yapımının 2 yılda tamamlanmasının öngörüldüğünü, ancak bu süreçte tamamlanan bölümlerde hemen elektrik üretimine başlanacağını söyledi. Söz konusu 2 santral ile Irak'ın elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünün karşılanacağını söyleyen Çalık, şöyle devam etti: ''Elektrik sıkıntısı Irak'ın en büyük sorunlarından birisidir. Irak Hükümeti, halkın yaz aylarında yaşadığı elektrik sıkıntısını 2012 yılına kadar büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor. Temeli atılan ve 445,5 milyon dolar inşaa edilecek Al-Khairat Santrali'nde, Irak tarafından General Elektrik'ten alınan 10 gaz tribünü bulunacak. Doğal gazın yanı sıra, fuel oil ve dizel yakıt kullanılabilecek. 1.250 MW gücündeki santral Irak'ın elektrik üretim kapasitesini yüzde 20 arttıracak.''

Çalık Holding olarak, Irak'ta elektrik, gaz ve petrol sektörünü yakından takip ettiklerini vurgulayan Ahmet Çalık, Musul'un 60 km güneyinde yapılacak 750 MW gücündeki Nainowa Santrali'nin 388,5 milyon dolara mal olacağını ve 20 ayda tamamlanmasının hedeflendiğini söyledi. Nainawa Santrali'nin 250.000 hanenin 24 saat kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılayacağını dile getiren Çalık, 2 santralde toplam 2 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com