Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ, IRAK'TAKİ İKİNCİ SANTRALİNİN TEMELİNİ ATTI


​Çalık Enerji'nin, Irak'ın Musul kenti yakınlarında 388,5 milyon dolara inşa edeceği Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin temeli atıldı. Törende konuşan Musul Valisi Esil Nuceyfi, Çalık Holding'in çalışmalarından duy​duğu memnuniyetini dile getirdi.

Çalık Holding'in, Irak'ın Musul kentinin 60 kilometre güneyinde inşa edeceği Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali Santrali'nin temeli; Musul Valisi Esil Nuceyfi, Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Ahmet Yıldız, Irak Elektrik Bakanlığı üst düzey yetkilileri, Musul şehrinin önde gelenleri, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Çalık Enerji Genel Müdürü Dr. Saim Dinç'in katıldıkları törenle, 22 Mayıs 2011 günü atıldı. 6 gaz türbini bulunacak olan 750 MW gücündeki santral, 20 ayda tamamlanacak.

Musul Valisi Esil Nuceyfi, Irak hükümetinin halkına vaat ettiği projenin temelinin atılmasından büyük sevinç duyduğunu belirterek, "Proje, Irak ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümetleri arasındaki ittifak ve işbirliklerinin sonucudur. Bu ittifakı Çalık Enerji hayata geçirecek" dedi. Çalık Enerji'nin Musul'da güzel konukseverlik görmesini umut ettiklerini kaydeden Nuceyfi, "Çalık ve Çalık Holding seviyesindeki şirketlerden, bunun gibi güzel projeler bekliyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Musul Başkonsolosu Ahmet Yıldız ise bir yıl önce Nainawa bölgesinden bir heyetin kendisini ziyaret ettiğini hatırlatarak, "Allaha çok şükür bir yıl sonra burada bu büyük santralin temelini atıyoruz. Çalık Enerji bu projeyi en iyi şekilde hayata geçirecek. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, Irak'ın bütünlüğü için çaba sarf ediyor ve özen gösteriyor. Türkiye, iç işlerine müdahale etmeden Irak'ın kalkınması için çalışıyor ve çalışacaktır" dedi.

Irak halkının gelişim ve refahı yolunda atılan adımlara üstlendikleri projelerle katkı sağlamaktan dolayı memnun olduklarını belirten Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, şunları söyledi: "Bugün Nainawa projesinin temelini atmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yaklaşık 1.5 milyon kişinin enerji ihtiyacını karşılayacak Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali, grubumuzun Irak'ta üstlendiği ikinci santral projesidir. İnşallah dost ve kardeş Irak'ta başka önemli çalışmalara da imza atacağız."

Çalık Enerji Genel Müdürü Dr. Saim Dinç de "388.5 milyon dolara mal olacak Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali, günde 750 MW elektrik üretim kapasitesi ile Irak'ta 250.000 hanenin 24 saat kesintisiz elektrik ihtiyacını karşılayacaktır. Çalık Enerji olarak hedefimiz, 20 ay gibi kısa bir zaman zarfında projeyi bitirmektir" dedi.

Irak Halkının Hayatını Kolaylaştıracak

Elektrik sıkıntısı, Irak'ın önde gelen sorunlarından biridir. Irak Hükümeti, halkın özellikle yaz sıcaklarında yaşadığı problemlerin kaynağı olan elektrik sıkıntısını, 2012 yılına kadar büyük ölçüde azaltmayı hedefliyor. Irak'ta elektrik, petrol ve gaz sektörünü yakından takip eden Çalık Holding'in hayata geçireceği yatırımlar, bu açıdan büyük önem taşıyor. 388,5 milyon dolara inşa edilecek ve 20 ayda tamamlanacak Nainawa Doğal Gaz Çevrim Santrali'nde, Irak Hükümeti tarafından General Electric'den (GE) satın alınan her biri 125 MW gücündeki 6 gaz tribünü kullanılacak. Toplam 750 MW gücünde olacak santraldeki elektrik üretimi, doğal gazın yanı sıra fuel oil ve dizel yakıt kullanılarak da gerçekleştirilebilecek.

Çalık Holding bu yatırımına ek olarak geçtiğimiz günlerde Kerbela kenti yakınlarında, 445,5 milyon dolara inşa edilecek Al-Khairat Doğal Gaz Çevrim Santrali'nin temelini atmıştı. 10 gaz türbini bulunacak, 1.250 MW gücündeki santral, Irak'ın elektrik üretim kapasitesini yüzde 20 artıracak. Kerbela ve Musul'daki santraller, toplam 2 bin kişiye istihdam sağlayacak.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com