Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ, DAPRAŞ İÇİN SHAW GRUP'LA ANLAŞTI


​Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Adana Doğu Akdeniz Rafineri projesinde Shaw Group ile Proje Yönetimi Danışmanlığı hizmetleri alımına yöne​lik sözleşme imzaladı.

Çalık Grubu ş​irketlerinden Çalık Enerji'ye bağlı DAPRAŞ (Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Sanayi ve Ticaret A.Ş.​),  Adana Yumurtalık bölgesinde kurulacak olan petrokimya ve rafineri tesislerinin proje yönetimi danışmanlığı konusunda, dünyanın önde gelen kurumlarından Shaw Group ile anlaştı.

Türkiye'ye Değer Katacak Proje

Kurulacak rafineride hem yerel, hem de bölgesel petrol ürünü pazarlarına yönelik üretim yapılması hedeflendiğini belirten Çalık Enerji Genel Müdürü Dr. Saim Dinç sözlerini şöyle sürdürdü: "Kapasitesi günde 212.000 varile kadar çıkabilecek şekilde tasarlanan rafineride Irak, Rusya ve Hazar Bölgesi gibi çeşitli kaynaklardan gelen ham petrol işlenebilecek. İnşaat döneminde yaklaşık 7.000 kişiye iş imkânı sunması beklenen Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Projesi, işletme döneminde de yaklaşık 1500 kişiye istihdam sağlayacak."

Önemli İşbirliği

Shaw Group Enerji ve Kimyasallar Birimi Başkanı Lou Pucher de "Böylesine önemli bir projeyi üstlenmiş olmaktan dolayı büyük heyecan ve memnuniyet duyuyoruz. Doğu Akdeniz Petrokimya ve Rafineri Projesi, kırk yıldır 50'den fazla projeye imza attığımız Türkiye'de, en önemli işbirliklerimizden biri olma özelliğini taşıyor" dedi.​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com