Çalık Enerji

ÇALIK HOLDİNG VE ROSNEFT'TEN DEV İŞBİRLİĞİ


Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Başbakan Yardımcısı Igor Sechin de katıldı.

Enerji, telekom, finans, tekstil, inşaat , maden ve medya sektörlerindeki faaliyetleriyle bir Dünya şirketi olma yolunda ilerleyen Çalık Holding, ​Akdeniz ve Türkiye pazarlarına yönelik petrol ticaretinde dev bir işbirliğini daha hayata geçiriyor.

Çalık Enerji ile Rus Devleti petrol şirketi Rosneft arasında uzun süredir devam eden görüşmelerde mutab​akata varılarak, Türkiye ve Akdeniz'de petrol ticareti için ortak şirket kurulması çalışmalarına başlandı. ​Bu konudaki çerçeve anlaşması, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık ve Rosneft Başkanı Eduard Khudainatov tarafından dün akşam Çırağan Sarayı'nda imzalandı. Törene Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Rusya Başbakan Yardımcısı İgor Sechin de katıldı.

Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Çalık, Rosneft ile petrol ve petrol ürünleri ticareti konusunda bir anlaşma imzaladıklarını söyledi. ​Rosneft Başkanı Khudainatov da Çalık Enerji ile sürdürdükleri başarılı işbirliğini şimdi daha da ileriye taşıyacaklarını kaydetti. 

Rusya Başbakan Yardımcısı Sechin ise Türkiye ile Rusya arasındaki işbirliğinin artarak devam edeceğini belirterek, petrol alanındaki anlaşmanın da bu işbirliğinin bir parçası olduğunu söyledi. Sechin, "Türkiye bu bölgede bizim stratejik ortağımızdır" dedi. ​Kurulacak ortaklık, Akdeniz'de petrol ticareti, Türkiye'de de petrol dağıtımı ve ticareti konularında çalışmalar yürütecek. Çalık Enerji ve Rosneft, Türkiye'de petrol dağıtımının yanı sıra, ihrakiye (deniz taşıtlarına yakıt) satışları da gerçekleştirecek.

Çalık Enerji, yaklaşık bir yıldır Rosneft'in açtığı uluslararası petrol ihalelerinde üstün başarı gösterdi. Dünyanın dev petrol şirketlerinin girdiği ihalelerdeki performansı ilgiyle izlenen Çalık Enerji, her ay düzenli şekilde petrol kargolarını yükleyerek Dünya’nın dört bir yanına satışını gerçekleştiriyor.​

​​

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com