Çalık Enerji

GARDABANİ DOĞALGAZ KOMBİNE ÇEVRİM ELEKTRİK SANTRALİ’NDE MONTAJ HIZLA DEVAM EDİYOR...


Yapımını Çalık Enerji’nin üstlendiği Gürcistan’nın ilk “Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali” ve “En Yüksek Bedelli Yatırım Projesi” olan 230 MW’lık Gardabani Kombine Çevrim Elektrik Santrali Projesi’nde Gaz Türbinleri ve diğer yardımcı ekipmanların saha montaj işleri tüm hızıyla devam etmektedir.​

Gardabani projesi Gürcistan’ın en prestijli projesi olmasının yanında Çalık Enerji’nin tek başına ilk anahtar teslim EPC Kombine Cevrim Santral projesi olma özelliğine sahiptir. 

Ana ekipmanların satınalmaları; Gaz Tribünleri-GE, HRSG Nooter Eriksen, Gaz Kompresör Atlas Copco, Buhar Tribünü Skoda-Doosan, Trafolar Hyundai , Su Arıtma Tesisi Thermax gibi firmalardan yapılmış olup proje genelinde satınalmaların %95’i tamamlanmıştır.

Gaz Turbinleri, Belçika Antwerp’den gemi ile Gürcistan Poti Portuna oradan yaklasik 400 km’lik Poti-Gardabani arası zorlu karayolu transportundan sonra sahaya ulaşmıştır.

Projenin önemli bir kilometre taşı olan Gaz Turbinleri nin (2 X GE 6FA) temel üstüne montajlanması 18 ve 29 Mayıs tarihlerinde başarıyla gerçekleştirilmiştir.

Geçtiğimiz yılın Ekim ayında yapımına başlanan santralin genel ilerlemesi Haziran ayının son haftası itibari ile %37’dir. Proje Planlanan ilerlemeden 15.76% öndedir. Sahada İnşaat işlerinin %51’i, Çelik Montaj işlerinin %50’i, Ekipman Montaj işlerinin %9’u, Borulama işlerinin %11’i tamamlanmış durumdadır.

Proje sahasında şu anda 425 personel görev yapmaktadır. Bugün itibari ile de projede kayıp zamanlı iş kazası yaşanmamış olup kaliteden ödün vermeyen bir iş anlayışıyla projeye devam edilmektedir.

Aralıksız yapımı devam eden santralin kontratta taahhüt edilen 2015 yılı Ekim ayından önce bitirilmesi planlanmaktadır.


Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com