Çalık Enerji

DEV PROJE İÇİN GERİ SAYIM BAŞLADI...


​Çalık Enerji 17 Ağustos 2014‘te, Mari 1.586 MW’lık Kombine Çevrim Elektrik Santrali’nin proje sunumunu, Türkmenistan’ın Türkmenbaşı şehrinde Serdar Otel’de üst düzey katılım ile gerçekleştirdi.

Sn. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedow’a proje hakkında detaylı bilgilerin verildiği sunuma Türkmenistan Enerji’den sorumlu Başkan Yardımcısı, Türkmenistan Enerji Bakanı, kabineden sorumlu Başkan Yardımcıları, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Çalık, General Elektrik Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Enerji Başkanı Ricardo Cordoba, Çalık Enerji Genel Müdürü Sn. Osman Saim Dinç ve çok sayıda üst düzey yetkili katıldı.

Geniş kapsamlı hazırlanan proje sunumunda, projenin büyük maketini inceleyen Sn. Devlet Başkanı, Yönetim Kurulu Başkanımız Ahmet Çalık’tan proje hakkında detaylı bilgiler aldı. Projenin tamamlandığında ülkeye sağlayacağı katkının da detaylı şekilde ele alındığı sunumda, projenin çalışma prensibini anlatan tanıtım amaçlı hazırlanmış animasyon filmde Sn. Devlet Başkanı’na gösterildi. Filmi ilgiyle izleyen Sn. Devlet Başkanı, ilgili yetkililere projenin hayata geçirilmesi için gereken çalışmaların ve hazırlıkların bir an önce başlatılması talimatını verdi.

Mari 1.586 MW Kombine Çevrim Elektrik Santralinin, Mari Şehri’nde Çalık Enerji’nin yapımını üstlendiği 140 MW’lık LM 6000 Elektrik Santrali’nin yanına inşa edilmesi planlanmaktadır. Proje Türkmenistan’da Çalık Enerji’nin üstleneceği Türkmenistan’nın en büyük santral projesi olma özelliğine sahip olacaktır. Çalık Enerji bu güne kadar Türkmenistan’da bu güne kadar toplam gücü 1440 MW olan 8 adet elektrik santrali inşa etmiştir.

Kapsamlı sunumun ardından, bir sonraki gün yapımını Çalık Holding’e bağlı Gap İnşaat Şirketi’nin üstlendiği Garaboğaz Gübre Fabrikası’nın temel atma töreni gerçekleştirildi. Sn. Devlet Başkanı’nın katıldığı törene, Ahmet Çalık ve Mitsubishi Corporation'ın Yönetim Kurulu Başkanı Ken Kobayashi, General Electric'in Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Enerji Başkanı Ricardo Cordoba, Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Çalık Enerji EPC Direktörü Yıldıray Tınar ve çok sayıda üst düzey devlet yetkilisi ve davetliler katıldı. Garaboğaz Bölgesi'nde kurulacak olan Gübre Fabrikası günde 3 bin 500 ton üre ve 2 bin ton amonyak üretim kapasitesine sahip olacak.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com