Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ'YE MÜHENDİSLİK VE MÜTEAHHİTLİK OSCAR'I


​Müteahhitlik ve mühendislik alanında dünyanın en saygın kurumlarından biri​ olarak kabul edilen New York merkezli "Engineering News Record" Dergisi, Çalık Enerji'nin, Irak'taki Al-Khairat Elektrik Santrali projesini, endüstriyel alanda dünyanın en iyi projesi seçti. New York'ta düzenlen​en törende büyük ödülü, Çalık Enerji Genel Müdür​​ü Osman Saim Dinç aldı.

Çalık Holding şirketlerinden Çalık Enerji, Irak'ta ger​çekleştirdiği projesiyle müteahhitlik ve mühendislik dünyasının 'Oscar'ı olarak kabul edilen birincilik ödülü kazandı. Kerbela Bölgesi'nde gerçekleştirdiği Al-Khairat Elektrik Santrali projesi 'Endüstriyel' kategoride "Best Global Project" ödülüne layık görüldü. New York'ta düzenlenen ödül töreninde Çalık Enerji adına ödülü, ENR Global Summit kapsamında düzenlenen 'Gala Gecesi'nde Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç'e takdim edildi.

Çalık Enerji; kredi derecelendirme kuruluşu Standart and Poors'un (S&P) da grup şirketleri içinde yer aldığı McGraw-Hill Grubu bünyesinde bulunan ENR'ın, Dünya'nın en büyük taahhüt ve mühendislik şirketi sıralamasında, 15 yıl üst üste birinci sıradaki yerini korumayı başaran ve halen Dünya’nın en büyüğü sıralamasında zirvedeki yerini koruyan Amerikan Bechtel şirketini geride bırakarak bu ödüle uzandı. Çalık Enerji adına ödülü alan Genel Müdür Osman Saim Dinç, globalleşen dünyada barış ve refahın tesisinde sadece devletlere görev düşmediğini ifade ederek, "Kurduğumuz enerji ağlarıyla şehirler aydınlanıyor, bu sayede barış ve huzurun tesisi sağlanıyorsa bunda bizlerin de bir katkısı olduğu için kendimizi çok mutlu hissediyoruz" diye konuştu.

Fırat Bölgesi Elektriğe K​avuştu

Al-Khairat Santrali'nin Irak'ın yeniden inşasında en önemli altyapı projelerinden biri olduğunun altını çizen Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, şöyle devam etti;" Al-Khairat Santrali, Irak'ın elektriğinin dörtte birini karşılayacak olup, ülkenin hali hazırda en büyük santrali durumundadır. Ekim ayından bu yana tam kapasite çalışan santral ile Irak'ın Kerbela, Babil, Necef ve Kazimiye Bölgeleri'nde toplam 5 milyon kişiye, 24 saat kesintisiz elektrik veriliyor. Santralde enerjiyi üreten 10 adet GE 9E modeli türbin yer alıyor. Bunun yanı sıra Kuzey Irak'ta, Musul'da ikinci bir elektrik santralini yapmaya başladık. Yapımını da büyük ölçüde tamamladık. Yakında hizmete alacağız."

Çalık Enerji Dünyanın Dokuzuncu Büyüğü

Çalık Enerji Genel Müdürü Osman Saim Dinç, Türkiye’nin coğrafi konum olarak, dünyadaki petrol ve doğal gaz rezervlerinin yaklaşık dörtte üçüne sahip Ortadoğu ve Hazar Denizi kıyısı ülkeleri ile Avrupa'daki en büyük tüketici ülkelerin arasında bulunduğuna dikkat çekerek, Çalık Enerji'nin esas odaklandığı faaliyet alanının bu bölge olduğunu vurguladı. Dinç, "Faaliyet sahamızı Balkanlar, Doğu Avrupa, BDT ülkeleri ile Orta Doğu ve Afrika ülkeleri olarak belirledik. Halen Türkiye'de, Gürcistan'da, Özbekistan'da, Türkmenistan'da, Libya'da ve Irak'ta başladığımız veya tamamladığımız hidroelektrik, doğal gaz, fosil yakıtlı enerji üretim tesisleri var. Yine Engineering News Record tarafından her yıl yayınlanan "Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi" listesinde 129.'luktan 111. sıraya yükselen, fosil yakıtlı elektrik santrali sektöründe dünyanın en büyük 9. şirketi olan Çalık Enerji şirketimizin aldığı bu ödül, uluslararası kalitesini gösteren güçlü kanıtlardan biridir."

Ödülde dünya devleri yarıştı​

Best Global Project ödülleri, her yıl dünyanın en büyük 225 taahhüt şirketlerini belirleyip açıklayan Amerika merkezli McGraw-Hill Grubu bünyesinde bulunan Engeneering News Record Dergisi tarafından geleneksel olarak veriliyor. Çalık Enerji'nin Irak'ın Kerbela Şehri'nde inşa ederek hizmete sunduğu ve ülkenin en büyük enerji santrali olan 1250 MW lık Al-Khairat Elektrik Santrali projesi ile layık görüldüğü ödül, mühendislik ve müteahhitliğin dünyadaki 'Oscar'ı niteliğinde. Çalık Enerji'nin birincilik kazandığı "Endüstriyel Tesis" kategorisinde, Amerikan taahhütlük şirketi Bechtel ise Suudi Arabistan'da gerçekleştirdiği döküm fabrikası ile ikincilik ödülü olarak değerlendirilen "Award of Merit" ödülünü kazandı.

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com