Çalık Enerji

ÇALIK ENERJİ’NİN TÜRKMENİSTAN’DA İNŞAA ETTİĞİ, 146,7 MW GÜCÜNDEKİ MARY SANTRALİ AÇILDI...


Çalık Enerji’nin ALMS Projesi kapsamında daha önce açılışlarını gerçekleştirdiği Ahal LM 6000 ve Lebap LM 6000 Gaz Türbinli elektrik santrallerinin sonuncusu olan Mary LM 6000 Gaz Türbinli Elektrik santrali Türkmenistan Devlet Başkanı tarafından halk oyunları eşliğinde görkemli bir törenle hizmete açıldı.

Sn. Devlet Başkanı hazırlanan tören salonunda santralin açılış butonuna basarak santralin elektrik üretimini başlattı ve daha sonra tesisin açılış anısına hazırlanan anı defterini imzaladı. Açılış töreni Türkmenistan Devlet Başkanı Sn. Gurbanguli Berdimuhamedov, Türkmenistan’ın Enerjiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sn. Murat Artıkow, Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ahmet Çalık, General Elektrik Batı Avrupa ve Kuzey Afrika Başkanı Ricardo Cordoba, Çalık Enerji Genel Müdürü Sn. Osman Saim Dinç, Çalık Enerji yöneticileri, Türkmenistan Enerji Bakanı ve üst düzey devlet yetkililerinin katılımıyla gerçekleşti.

Santralden elde edilen elektrik, Türkmenistan’da gelişen sanayi ve üretim sektörlerinde halkın hizmetinde kullanılacak. Üretilen elektriğin artan kısmı ise yakın komşu ülkelere ihraç edilecek. Açılış kapsamında ayrıca Sn. Devlet Başkanı’na Mary Vilayeti’nin mevcut elektrik üretimini ve bölgede gelecekte planlanan elektrik üretim, iletim projelerini anlatan sunum gerçekleştirildi.

Tören sonrası Sn. Devlet Başkanı, Çalık Holding Y​​önetim Kurulu Başkanı’mız Sn. Ahmet Çalık ve Sn. Ricardo Cordoba’yı kabul etti. Kabulde Mary Vilayeti’nde ve Türkmenistan’ın diğer bölgelerinde yapılması planlanan yeni enerji projeleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

Çalık Enerji Türkmenistan’da Aşgabat Elektrik Altyapısını Rehabilitasyon Projesi, 500 MW Derweze Elektrik Santrali, 250 MW Ahal-2 Elektrik Santrali projelerine hızla devam etmektedir. ​

Mari LM 6000 Gaz Türbinli Elektrik Santrali Türkmenistan’a Hayırlı Olsun!

Çalık Enerji

İletişim

  • Adres: Büyükdere Cad. No:163 34394 Zincirlikuyu – Şişli / İstanbul

  • Tel:+90 (212) 306 50 08

  • Çalışma Saatleri: 08:30 - 18:00

  • E-Posta: info@calikenerji.com