Çalık Enerji
Projelerimiz

Çalık Enerji olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana farklı coğrafyalarda gerçekleştirmekte olduğumuz başarılı anahtar teslim taahhüt operasyonları projeleri ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktayız.

projects

Lebap Basit Çevrim Elektrik Santrali

Lebap Basit Çevrim Elektrik Santrali

Toplam kurulu gücü 149,2 MW olan santral, 3 adet yaklaşık 50 MW'lık GE-LM 6000 gaz türbinlerinden oluşmaktadır. LM 6000 türbinleri 10 dakika gibi kısa bir sürede tam kapasite elektrik üretmeye başlayacak biçimde tasarlanmış türbinlerdir. Bu türbinlerin Çalık Enerji için bir diğer anlamı ise; Türkmenistan'da ilk defa kullanılacak olması ve Çalık Enerji tarafından inşa edilmiş olmasıdır.

Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanlar ve yardımcı ekipmanların inşaat ve montaj işleri, Çalık Enerji tarafından anahtar teslim olarak üstlenilmiş ve inşa edilmiştir.

EPC sözleşmesinin içeriği, enerji santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat işlerini, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamındadır.

Proje tamamlanmasının ardından Türkmenistan Enerji Bakanlığı'n a işletmek üzere teslim edilmiştir.

Proje Hakkında

Proje Adı : Lebap Basit Çevrim Elektrik Santrali

Kapasite : 149,2 MW

Ekipman : 3 x GE LM6000​

Gerilim Seviyesi : 110 kV

Başlangıç Tarihi : Mayıs 2013

Teslimat Tarihi : Şubat 2014

İşveren : Türkmenistan Enerji Bakanlığı

Kapsam : Anahtar Teslimi EPC Ana Yüklenicisi

Benzer Projeler

  • Abadan Basit Çevrim Elektrik Santrali

  • Ahal-2 Basit Çevrim Elektrik Santrali

  • Ahal-3 Basit Çevrim Elektrik Santrali

  • Al-Khairat Basit Çevrim Elektrik Santrali

1 /