Çalık Enerji
Projelerimiz

Çalık Enerji olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana farklı coğrafyalarda gerçekleştirmekte olduğumuz başarılı anahtar teslim taahhüt operasyonları projeleri ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktayız.

projects

Projelerimiz

TAMAMLANDI

Mary-3 Kombine Çevrim Elektrik Santrali

Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanların yanı sıra, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmakta olup, işverene Anahtar Teslim olarak devredilecektir.

EPC sözleşme, Enerji Santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamındadır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Gardabani Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali

Çalık Enerji, Gürcistan'ın enerji sektöründe son dönemdeki en büyük yatırımlarından biri olan Gardabani Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Projesi'nin yapımını üstlenmiştir.

Enerji çeşitliliğine büyük katkı sağlayacak olan proje 2015 yılı itibariyle Gürcistan’ın toplam kurulu gücünün %8’ini oluşturmakla beraber, yılda ürettiği 1,8 milyar kilovat saat elektrik enerjisi ile Gürcistan’ın elektrik ihtiyacının %15’ini tek başına karşılayabilecek kapasiteye sahiptir.

Ekim 2013 tarihinde yapımına başlanılan Gardabani Doğal Gaz Kombine Çevrim Santrali Projesi, beklenenden kısa sürede tamamlanarak,​ 22 Temmuz 2015 tarihinde üretime başlamıştır. Açılışın ardından, Gürcistan'a elek​​trik üretmek adına santralin işletmesini de Çalık Enerji üstlenmiştir.​ 

Proje iş sağlığı ve güvenliğine verilen önem sayesinde, iş kazasına bağlı zaman kaybı olmadan tamamlanmıştır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Al-Khums Basit Çevrim Elektrik Santrali

550 MW'lık Al-Khums Basit Çevrim Elektrik Santrali Libya'nın Başkenti Tripoli'nin 100 km doğusunda, Al-Khums ​şehrinde inşa edilmiştir. Santral Çalık Enerji'nin mühendislik, inşaat, montaj, testler, devreye alma gibi işler dahil olmak üzere tamamını anahtar teslim olarak üstlendiği bir projedir.

Proje yaklaşık 500 çalışanıyla Aralık 2016'da tamamlanmıştır.

1 yıl garanti süresi olan projenin ayrıca 12 yıl bakım sorumluluğu da Çalık Enerji tarafından üstlenilmiştir.

Yaşanan devrimden sonra Libya Elektrik Bakanlığı'nın kendine ait ilk büyük elektrik üretim tesisi kontratı Çalık Enerji ile imzalanmıştır.

Kurulan enerji santrali, Libya’nın mevcut kurulu gücünün %6'sı mertebesinde olup Libya’nın enerji konusundaki sıkıntılarını büyük ölçüde rahatlatmıştır. Bu projenin gerçekleşmesiyle de Al-Khums bölgesinin elektrik ihtiyacı kesintisiz olarak karşılanmaktadır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Al-Khairat Basit Çevrim Elektrik Santrali

Al-Khairat Elektrik Santrali Projesi, 1.250 MW'lık bir kurulu güce sahip olup, Çalık Enerji'nin ve Irak'ın en büyük Basit Çevrim Elektrik Santrali Projesi'dir. Orta Doğu'nun en büyük GIS'ına sahiptir (400 kV ve 132 kV). Doğal gaz, LDO ve ham petrol olmak üzere, üç yakıt türü ile çalışmaktadır. Proje süresi boyunca toplamda yaklaşık olarak 10 milyon adam-saat harcanmış olup, en yoğun dönemde 2.100 kişiye istihdam sağlanmıştır. Projede yaklaşık olarak; 200.000 m3 beton, 12.000 ton demir donatı, 11.000 ton çelik, 1.100 km kablo, 80 km PVC boru, 90 km çelik boru ve 350.000 m3 stabilize dolgu kullanılmıştır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Servis Bakım Merkezi Projesi

Türkmenistan Filo Bakım Projesi kapsamındaki ünitelerin rehabilitasyonu ve modernizasyonu için gaz türbinleri teknolojik yöntemler kullanılarak yoğun bakımdan geçirilecektir.

Çalık Enerji tarafından üstlenilen en büyük bakım projesi olup ülkedeki enerji üretimini artırması beklenmektedir.

Çalık Enerji’nin Türkmenistan’da gerçekleştirdiği projeler arasında uluslararası kredi kurumlarıyla iş birliği içinde dış finansman modeliyle gerçekleştireceği ilk proje olma özelliğini taşımaktadır.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Rompetrol CoGen Güç Santrali

Çalık Enerji Kazakistan Cumhuriyeti'nin devlet petrol ve gaz şirketi KazMunay Gas International'ın, Romanya'da sahibi olduğu Rompetrol Energy S. A. tarafından düzenlenen “Rompetrol CoGen Güç Santrali" EPC Yapım İşleri ihalesini 24 Temmuz 2020 tarihinde kazandı. ​

İlgili projeye ilişkin sözleşme ise 19 Ağustos Çarşamba günü video konferans aracılığıyla gerçekleştirilen İmza Töreni ile taraflar arasında imzalandı.

Net 75 MWel elektrik üretimi, 180 ton/saat buhar üretimi, ve 20 MWth'e kadar merkezi ısıtma kapasitesinde inşa edilecek olan Proje, Çalık Enerji'nin Avrupa'da üstlendiği ilk EPC yapım işi olması sebebiyle Şirketimiz için önemli bir kilometere taşı olacaktır. 

26 aylık süre içerisinde tamamlanması planlanan Proje kapsamında, 2 adet Siemens SGT 750 gaz türbin ve jeneratör seti, 2 adet atık ısı kazanı ve yardımcı üniteler yer alacaktır.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Cap des Biches Kombine Çevrim Santrali

Çalık Enerji Senegal'de 300 MW büyüklüğünde Cap des Biches Kombine Çevrim Santrali'nin anahtar teslim ihalesini kazandı.

Projenin Çalık Enerji, GE (General Electric) ve West African Energy arasında düzenlenen İmza Töreni, Senegal Ekonomik Planlama ve İşbirliği Bakanı Amadou Hott'un katılımı ile 3 Ekim 2020 tarihinde Senegal'in Başkenti Dakar'da gerçekleşti.

Senegal'in en büyük ve ilk kombine çevrim santrali olacak Proje ile Sahraaltı Afrika'da gerçekleştirdiğimiz projelere bir yenisi daha eklenmiş oldu.

Detaylar

DEVAM EDİYOR

Bazyan Kombine Çevrim Dönüşüm Santrali

Projenin Adı : Bazyan Kombine Çevrim Dönüşüm Santrali

Kapasite :  257 MW

Ekipman : Kombine Çevrim , 4 x GE HRSG & 1 x GE STF-D200 STG set

Gerilim Seviyesi : 132 kV

Başlangıç Tarihi : 16 Eylül 2021

Teslimat Tarihi : 16 Kasım 2023

İşveren : Taurus Power Generation

Kapsam : Anahtar Teslimi EPC Ana Yüklenicisi

Detaylar

DEVAM EDİYOR

West Qurna Gaz Türbini Projesi

126 MW elektrik üretim kapasitesi

Her biri 42 MW’lık 3x GE MS60001B Ağır Hizmet Tipi Çift Yakıtlı Gaz Türbini Jeneratörleri

Lump Sum Turn Key EPC kapsamında bir yakıt sıkıştırma ve filtreleme sistemi, 132kV ve 33 kV GIS şalt sistemi genişletme, güç yönetim sistemi, yangınla mücadele ve koruma sistemleri, ilgili tesis ve tesisler arası denge, binalar ve altyapı kullanılacaktır. 34 ayda tamamlanması planlanmaktadır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Nainawa Basit Çevrim Elektrik Santrali

750 MW Nainawa Ana EPC Yüklenicisi

Enerji Santrali, Nainawa 1 km batıda ve Musul'un yaklaşık 80 km güneyindedir.

Bu proje Basit Çevrim Güç Santralidir.

Proje 6 GE 9E Gaz Türbini olarak tasarlanmıştır.

Tesisin net çıkış gücü 750 MW'dir. Tesisten elde edilen elektrik ulusal ağa transfer edilecektir.

Santral üç farklı yakıt (Ham petrol, doğal gaz ve dizel yakıt) ile çalışabilecek şekilde tasarlanmış olup, birincil yakıt olarak ham petrol kullanılmaktadır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Mary-2 Basit Çevrim Elektrik Santrali

3 adet yaklaşık 50 MW'lık GE-LM 6.000 gaz türbinlerinden oluşan santralin, toplam kurulu gücü 146,7 MW'tır.

LM 6000 türbinleri çok kısa bir sürede tam kapasite elektrik üretmeye başlayacak biçimde tasarlanmış türbinlerdir. Bu türbinler, Çalık Enerji tarafından inşa edilmiş olmakla birlikte, aynı zamanda Türkmenistan'da ilk defa kullanılmışlardır.

Anahtar teslim sözleşme kapsamında santralin işletilebilmesi için gerekli olan tüm ana ve yardımcı ekipmanlar, inşaat işlemleri ve montaj işlemleri yer almaktadır. Bunların dışında santralin tüm konseptini, detaylı tasarımını ve alt yapısını, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. İşletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimi de yine sözleşme kapsamındadır.

Proje tamamlandıktan sonra işletmesini gerçekleştirmeleri için Türkmenistan Enerji Bakanlığı'n a teslim edilmiştir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesi 2. & 3. Etap

AST-1 Projesi'nin devamı olan, Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projeleri 2. ve 3. Faz Projesi ile Aşkabat şehrindeki enerji iletim ve dağıtım şebekesi, günümüz teknolojisi standartlarına ulaştırılarak arz güvenliği ve kapasite kullanımı arttırılmıştır. Proje, anahtar teslim olarak devredilip Ekim 2016 tarihinde tamamlanmıştır.

Projelerin Ana Hedefleri:

- Aşkabat şehrinin güç dağıtımının güvenilirliğini ve kapasitesini arttırmak,

-  En çağdaş ve kaliteli mühendislik uygulamaları ile Aşkabat şehrinin enerji altyapı kalitesini arttırmak,

- Türkmen mimarisine uyumlu, çevre dostu üst yapıyı oluşturmak,

- Çevre dostu, insan güvenliğini gözeten, çevre ve insan sağlığını maksimum derecede koruyan bir çalışma ortamı sunmaktır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Tedzani Hidroelektrik Santrali Kapasite Artışı - Tedzani-4 HES

Tedzani-4 HES Projesi ile, Malawi'nin ikinci büyük şehri olan Blantyre'ye 70 km mesafede yer alan Tedzani 1, 2 ve 3 Hidroelektrik Santralleri'nin toplam kurulu gücünün, yeni yapılacak olan Tedzani 4 Hidroelektrik Santrali ile 19.1 MWe arttırılması amaçlanmıştır. Çalık Enerji, Proje'ye ait tüm su yapılarının ve santral binasının inşasıyla birlikte, hidromekanik teçhizat ile elektrik ve elektromekanik ekipmanların tedarik edilmesi ve montaj işlemlerini anahtar teslim (EPC) olarak üstlenmiştir. Projede inşaat çalışmaları 11 Haziran 2018 ay tarihinde başlamış olup, kontratsal tamamlanma süresinden 5 ay önce, 7 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanarak İdare’ye teslim edilmiştir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Bazyan Basit Çevrim Elektrik Santrali

Projenin Adı : Bazyan Basit Çevrim Elektrik Santrali

Kapasite :  505 MW

Ekipman : Basit Çevrim, 2 x GE 9F.04 Frame GTG set

Gerilim Seviyesi : 132 kV

Başlangıç Tarihi : 28 Eylül 2021

Teslimat Tarihi : 28 Eylül 2022

İşveren : Taurus Power Generation

Kapsam : Anahtar Teslimi EPC Ana Yüklenicisi

Detaylar

TAMAMLANDI

Türkmenbaşı Rafinerisi Basit Çevrim Elektrik Santrali

Santral, anahtar teslim sözleşme kapsamında, tüm ana ekipmanlar, yan ekipmanlar, bu ekipmanların temini ve montajı ile beraber; enerji santralinin bütün tasarım, donanım, yapım işlemleri tamamlanarak teslim edilmiştir. Mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montaj işlemleri ve aynı zamanda işletmenin testleri, devreye alma işleri ve yönetici çalışanlarının da eğitimi sözleşme kapsamındadır.​

Detaylar

DEVAM EDİYOR

TAP Projesi

Asya’nın en önemli enerji projelerinden biri olan Türkmenistan, Afganistan, Pakistan arasında inşa edilecek Yüksek Gerilim Elektrik İletim Hattı Projesi’nin tüm EPC çalışmaları Çalık Enerji tarafından yapılacaktır. Projenin 1. faz uzunluğu 375 km’dir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Balkanabad Basit Çevrim Elektrik Santrali

​​Santralin işletilebilmesi için gerekli tüm ana ekipmanların yanı sıra, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmış olup, işverene anahtar teslim olarak devredilmiştir.

EPC sözleşmesi, enerji santralinin tüm konsept ve detaylı tasarımını, tüm ekipmanların alımını, tüm inşaat yapımı, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir. Ayrıca proje kapsamında 110 - 220 kV şalt merkezleri inşa edilmiştir. İşletmenin testleri, devreye alma işleri ve​ işveren personellerinin eğitimi de sözleşme kapsamında gerçekleşmiştir.

Detaylar

TAMAMLANDI

Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesi 1. Etap

Aşkabat Şehri Enerji Temininin Güvenilirliğini Arttırma Projesi ile Aşkabat şehrindeki enerji iletim ve dağıtım şebekesi, günümüz teknolojisi standartlarına ulaştırılarak arz güvenliği ve kapasite kullanımı artırılacaktır. Proje, anahtar teslim olarak devredilecektir. AST-1 projenin ilk aşamasıdır ve Aralık 2015 tarihinde bitmiştir .

Projenin Başlıca Hedefleri:

- Aşkabat şehrinin güç dağıtımının güvenilirliğini ve kapasitesini artırmak,

- En çağdaş ve kaliteli mühendislik uygulamaları ile Aşkabat şehrinin enerji altyapı kalitesini artırmak,

- Türkmen mimarisine uyumlu, çevre dostu üst yapıyı hazırlamak,

- Çevre dostu, insan güvenliğini gözeten, çevre ve insan sağlığını maksimum derecede koruyan bir çalışma koşulları sunmaktır.

Detaylar

TAMAMLANDI

Watan Basit Çevrim Elektrik Santrali

İşverene anahtar teslimi gerçekleşmiş olan Watan Projesi'nin işletime alınması için gerekli tüm ana ekipmanla birlikte, yardımcı ekipmanların da temini ve montajları yapılmıştır.

İşletmenin testleri, devreye alma işleri ve işveren personellerinin eğitimleri dahil her şey sözleşme kapsamı içerisindedir.

Aynı zamanda sözleşme santralin tüm konsept ve detaylı tasarımını, ekipmanların alımını, inşaat ve yapım işlerini, mekanik, elektrik, enstrüman ve kontrol sistemlerinin montajını içermektedir

Detaylar

TAMAMLANDI

Aden Basit Çevirim Elektrik Santrali

Aden Basit Çevirim Elektrik Santrali, Yemen’in Aden şehrinin batısında merkeze yaklaşık 10 km uzaklıkta bulunan Hiswa Bölgesi’nde inşa edilmiştir. Çalık Enerji’nin Yemen’de inşa ettiği 60 MW Aden Fast-Track Mobil Enerji Santrali Projesi, hali hazırda mevcut olan Hiswa Enerji Santrali’nin yanına kurulmuştur.

Projede 2 adet GE TM2500+ model mobil gaz türbini kullanılmıştır. Projenin anahtar teslim tüm mühendislik, tedarik, yapım(EPC) ve devreye alma işleri Çalık Enerji tarafından üstlenilmiştir. 

90 gün gibi çok kısa bir sürede inşa edilmiştir.

Çalık Enerji’nin mobil enerji santrali alanında imzaladığı ilk anlaşma olan proje, aynı zamanda şirketimizin Yemen’de gerçekleştirdiği ilk proje olması açısından da büyük önem taşımaktadır.

Detaylar