Çalık Enerji
Projelerimiz

Çalık Enerji olarak kurulduğumuz 1998 yılından bu yana farklı coğrafyalarda gerçekleştirmekte olduğumuz başarılı anahtar teslim taahhüt operasyonları projeleri ile dünyanın önde gelen enerji şirketleri arasında yer almaktayız.

projects

Tedzani Hidroelektrik Santrali Kapasite Artışı - Tedzani-4 HES

Tedzani Hidroelektrik Santrali Kapasite Artışı - Tedzani-4 HES

Tedzani-4 HES Projesi ile, Malawi'nin ikinci büyük şehri olan Blantyre'ye 70 km mesafede yer alan Tedzani 1, 2 ve 3 Hidroelektrik Santralleri'nin toplam kurulu gücünün, yeni yapılacak olan Tedzani 4 Hidroelektrik Santrali ile 19.1 MWe arttırılması amaçlanmıştır. Çalık Enerji, Proje'ye ait tüm su yapılarının ve santral binasının inşasıyla birlikte, hidromekanik teçhizat ile elektrik ve elektromekanik ekipmanların tedarik edilmesi ve montaj işlemlerini anahtar teslim (EPC) olarak üstlenmiştir. Projede inşaat çalışmaları 11 Haziran 2018 ay tarihinde başlamış olup, kontratsal tamamlanma süresinden 5 ay önce, 7 Mayıs 2021 tarihinde tamamlanarak İdare’ye teslim edilmiştir.

Proje Hakkında

Proje Adı: Tedzani Hidroelektrik Santrali Kapasite Artışı - Tedzani-4 HES

Santral Tipi: Nehir Tipi

Yer: Malavi

Durumu: 7 Mayıs 2021 tarihinde tamamlandı.

Nehir: Shire Nehri

Kurulu Güç: 19.5 MWm / 19.1 MWe​

Yıllık Enerji Üretimi: 151.4 GWH

Yıllık Ortalama Debi: 348 m³/s

Tasarım Debisi: 57 m³/s

Net Düşü: 37.0 m

İletim Hattı Seviyesi: 66 kV

Ticari İşletme Tarihi: Mayıs, 2021

Türbinler: Düşey Francis 1 Ünite

Mevcut barajdan temin edilecek suyu, santral binasına ulaştıracak ve enerji üretimi sağlayacak olan tüm yapılara ait inşaat işleri (su alma yapısı, su kanalı, taşma savağı, çakıl geçitleri, düşü havuzu, santral binası, ulaşım yolu vb.) ile ekipman tedariği ve montajı (cebri boru, hidromekanik kapaklar, ızgara temizleme makinesi, türbin, jeneratör, şalt, nakil hattı vb.) firmamız EPC yükümlülüğü kapsamındadır.

Benzer Projeler

  • Abadan Basit Çevrim Elektrik Santrali

  • Ahal-2 Basit Çevrim Elektrik Santrali

  • Ahal-3 Basit Çevrim Elektrik Santrali

  • Al-Khairat Basit Çevrim Elektrik Santrali

1 /